Zaczyna się. Do mojego przedszkola jak i do innych szkół została przesłane pismo z Zarządu Dróg Miejskich, które niewinnie informuje o akcji „Rowerowy Maj” Sama akcja zachęcająca do korzystania z roweru czy hulajnogi nie jest niczym złym. Ale stygmatyzacja dzieci, których rodzice dojeżdżają daleko do pracy, albo dzieci z Ukrainy które się jeszcze rowerka się nie dorobiły – tak wiem to szok, są ważniejsze rzeczy niż to – to jest już podłość, pisze Irek Sikorski ze StopKorkom.
Stygmatyzacja
Już widzę moją córeczkę, której będzie smutno bo koledzy dostali naklejki i nagrody a Ona nie. Dlaczego? Bo tatuś ma daleko do pracy, a mama kiedy córka zaczyna przedszkole, już dawno pracuje. Nagłaśniajcie i mówcie nie, ja już pismo do przedszkola napisałem.
Poniżej pismo ZDM
Drodzy Rodzice, Serdecznie zapraszamy do aktywnego włączenia się w tegoroczną edycję kampanii społeczno – edukacyjnej Rowerowy Maj. Pomysłodawcą tej ogólnopolskiej kampanii skierowanej do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków jest miasto Gdańsk, a Zarząd Dróg Miejskich już po raz piąty koordynuje akcję w Warszawie.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod dodatkowym hasłem „dla klimatu”, by podkreślić, że wybór ekologicznego środka transportu ma znaczenie nie tylko dla nas samych, ale również dla całej planety. Zasady udziału w kampanii są proste: przez cały maj zachęcamy przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych, aby codziennie docierali do swoich placówek w sposób aktywny – na rowerze, deskorolce, rolkach lub hulajnodze (z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych).
Zakładamy, że dystans, który mają przejechać uczniowie to co najmniej 500 metrów, natomiast przedszkolaki 300 metrów. Może to być dla rodziców idealna okazja, by zostawić samochód w garażu i pokonać aktywnie z dzieckiem całą drogę lub przynajmniej jej część, gdy odległość nie pozwala na całkowitą rezygnację z 4 kółek.
W zamian za aktywną podróż uczestnicy otrzymują od nauczyciela dwie naklejki: jedną na swój dzienniczek rowerowy, drugą na wspólny plakat. Naklejka przydzielona w danym dniu obejmuje dojazd do szkoły i powrót do domu. Najlepsze szkoły i przedszkola w Warszawie otrzymują nagrody rzeczowe. Dodatkowo nagradzamy najaktywniejsze klasy/grupy przedszkolne w formie wycieczek lub warsztatów. Aktywni uczestnicy także są wyróżniani – otrzymują zniżki i darmowe wejściówki do partnerujących kampanii centrów rozrywki i edukacji.
W czerwcu planowany jest ekologiczny piknik na zielonych terenach przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień, gdzie po wspólnym przejeździe rowerowym wręczymy nagrody dla najaktywniejszych placówek oraz zapewnimy liczne atrakcje dla małych i dużych. Ale Rowerowy Maj to nie tylko nagrody materialne, kampania wpływa przede wszystkim na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych, promuje zdrowy styl życia, wspiera samodzielność dzieci, zasady zdrowej rywalizacji i gry fair play. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej.
W każdej placówce oświatowej zgłoszonej do udziału w kampanii nad jej przebiegiem czuwają koordynatorzy rowerowi. Przekazują informacje, dystrybuują materiały, uzupełniają obecności w dedykowanym systemie, służą wsparciem Państwu i Waszym dzieciom. Rowerowy Maj to też idealne wydarzenie, by rozwinąć szkolny wolontariat. Zachęcamy starszych uczniów, ale też Państwa do działań na rzecz szkolnej społeczności i budowania sieci bezinteresownego wsparcia zarówno na okoliczność majowej kampanii, jak i wszystkie inne wydarzenia oraz potrzeby.
Aby dzieci mogły aktywnie i bezpiecznie uczestniczyć w Rowerowym Maju, konieczne jest ich właściwe przygotowanie oraz wspieranie ich zaangażowania. Rola rodziców/opiekunów jest więc kluczowa w powodzeniu kampanii. To na Was spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Sprawny jednoślad, wspólne wybranie najbezpieczniejszej drogi do szkoły i przejechanie trasy, omówienie zasad uczestnictwa w ruchu drogowym, to podstawa. Niemniej ważna jest sama postawa dorosłych. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy – najlepiej, gdy przykład idzie z góry, a nawyki transportowe kształtują się u dzieci przez modelowanie.
Liczymy na Państwa zaangażowanie i życzymy pięknego, aktywnego Rowerowego Maja.
Szanowni Rodzice, jeśli chcecie aby Wasze dziecko wzięło udział w tej kampanii, prosimy o wypełnienie zgód (zostaną one przekazane od nauczycieli grup). WARUNEK KONIECZNY – inaczej dziecko nie będzie mogło być dopisane do tej akcji.
Komentarz
ZDM i środowisko miejskich terrorystów idzie coraz dalej. Już nie tylko soft education, ale w grę wchodzą łapówki, i zwykła stygmatyzacja i segregacja….dzieci. W tle sieć powiązań aktywu z całej Polski, który bezpardonowo chce przemodelować ludzi. To oczywiście nosi znamiona totalitaryzmu, który podświadomie uczy nienawiści. Środowisko zrzeszające obsesjonistów i w przeważającej nieuków, sięga po najbardziej niewinne istoty – dzieci. Pod pozorem ekologii, stosuje politykę wykluczenia, z którą tak rzekomo walczą.
Skierujemy w najbliższych dnia do Kuratora pismo z bardzo konkretnymi pytaniami o legalność takich działań, jak i podstawę edukacyjną, i czy jest ona zgodna z ministerialnymi normami.
Poza tym – co z naszymi najmłodszymi gośćmi z Ukrainy? Jak te dzieci mają się czuć? One raczej rowerków nie mają i co mają patrzeć jak „lepsze” dzieci dostają nagrody????
Brakuje słów w słowniku aby opisać co ci obsesjoniści wyczyniają.
Portal Warszawski