1 kwietnia 1930 r – PLL LOT uruchomiły pierwsze połączenie międzynarodowe

Historia LOT-u rozpoczęła się 29 grudnia 1928 roku. Wtedy to z połączenia prywatnych przewoźników Aerolot, Aero oraz Śląskiego Towarzystwa Lotniczego powstały „Linje Lotnicze LOT”.

Pierwsze destynacje

Pierwszym zagranicznym połączeniem była trasa Warszaw-Bukareszt, Rumunia, realizowane od 1.04.1930r., z Lotniska Mokotów, dokładnie Pole Mokotowskie. Trasa etapowa Warszawa-Lwów-Czerniowiec-Bukareszt. olejne miasta, do których zaczęły docierać samoloty PLL LOT to; Ateny, Bejrut, Helsinki. W 1930r. Polskie Linie zostają przyjęte do IATA – Stowarzyszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego.

Znak Żurawia

Wcześniej zaś, l listopadzie 1929r. ogłoszono konkurs na znak graficzny dla nowej firmy. Wygrał projekt artysty plastyka z Warszawy, Tadeusza Gronowskiego (wychowanek paryskiej École supérieure des Beaux-Arts), który przedstawia stylizowanego żurawia. W 1931r. ten znak graficzny został oficjalnie uznany za godło firmy i jest nim do chwili obecnej. Jest to najstarszy cywilny symbol lotniczy na świecie.


 

 


Logo Polskich Linii Lotniczych LOT stało się nieodłącznym i rozpoznawalnym elementem polskiej marki samolotów. Elegancka sylwetka, połączona z dynamizmem i nowoczesną formą dobrze pełniła swoja rolę przez prawie sto lat.

Pierwszymi używanymi samolotami były Junkers F.13 (15 sztuk) i Fokker F.VIIa/1m (6 sztuk). Samoloty Junkers F.13 służyły w PLL LOT do 1936r.. Samolotów Fokker F.VIIa/1m w PLL LOT było łącznie 11 sztuk.

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski