[DUŻO ZDJĘĆ] Czy willa z ul. Podchorążych trafi do rejestru zabytków?

W latach 20. XX wieku dwaj przedsiębiorcy z branży cementowej, Wiktor Kutten i Wacław Zbroski, postanowili zbudować dla siebie domy. Wybrali piękny rejon Warszawy tuż obok Łazienek Królewskich. Powstały dwie bliźniacze wille pod adresami Podchorążych 69 i 69 a.

Wystrój wnętrza sprzed wojny

Wchodząc do domu przy ul. Podchorążych 69 a możemy sobie wyobrazić, jaki był luksusowy. Oryginalne wyposażenie zachowało się w bardzo dużym stopniu. W dobrym stanie technicznym są drewniane boazerie holu i klatki schodowej, fornirowane i intarsjowane drzwi, drewniane schody i podłogi (w tym taflowe parkiety), kamienne kominki i parapety okienne, ceramiczne okładziny i sztukaterie. A nawet – szczyt mody w dwudziestoleciu – grzejnik łazienkowy ze stalowych rurek.

 

 

 

Drewniane boazerie holu, fornirowane i intarsjowane drzwi pojedyncze i dwuskrzydłowe w holu i prowadzące do poszczególnych pomieszczeń, czteroskrzydłowe drzwi pomiędzy pokojami, drewniane schody prowadzące na piętro, z dekoracyjnie opracowaną balustradą i boazeria klatki schodowej, drewniane podłogi, w tym taflowe parkiety, kamienne kominki i parapety okienne, ceramiczne okładziny, sztukateryjne fasety dotrwały do dnia dzisiejszego w dobrym stanie technicznym.

 

Oryginalne są również elementy pierwotnych instalacji, jak grzejniki żeberkowe na ozdobnych nóżkach występujące praktycznie we wszystkich pomieszczeniach (w korytarzu i holu obudowane drewnianymi fornirowanymi osłonami), ale też grzejnik w łazience pierwszego piętra wykonany z rurek stalowych – charakterystyczny element luksusowych łazienek lat międzywojennych.

Będzie zabytkiem?

Ze względu na wartość historyczną i artystyczną budynku, a także zapewnienie integralności zabytku i utrzymanie charakteru nadanego mu w czasie budowy oraz właściwą ochronę wnętrz przez zniszczeniem, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wystąpiło do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wpis willi do rejestru zabytków. Postępowanie zostało wszczęte przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.  Obecnie dom jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

 

 

 

 

za; Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

 

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły