Przeszedł do historii jako autor słów: ,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Przylgnęło do niego określenie ,,ksiądz Jan od biedronek”, ponieważ w swoich wierszach uwagę poświęcał każdemu stworzeniu, nawet temu najmniejszemu. Był odnowicielem konwencji literatury religijnej.
Rys biograficzny
Jan Jakub Twardowski – ksiądz katolicki, poeta, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania warszawskiego, urodził się 1 czerwca 1915 roku.
Debiutował w 1937 roku tomikiem ,,Powrót Andersena”. W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu warszawskim na Woli w III Obwodzie „Waligóra” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Z powstańczego okresu pochodzę jego wiersze ,,Matka Boska Powstańcza” i ,,Kolumna Zygmunta”. W sierpniu został ranny. To właśnie w szpitalu na Woli podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego. W 1948 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Przez trzy lata pracował jako wikariusz w parafii w Żbikowie k. Pruszkowa. Zajmował się nauczaniem religii w szkole specjalnej.
Od 1959 aż do emerytury był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci. Był również wieloletnim wykładowcą i wychowawcą pokoleń kleryków w warszawskim seminarium.
Jego znakiem rozpoznawczym są biedronki, które uważał za najbardziej doskonałe dzieło boskie.
Poezja i honory
Wydał tomy poezji: „Wiersze” (1959), „Znak ufności” (1970), „Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi” (1973), „Niebieskie okulary” (1980), „Który stwarzasz jagody” (1983), „Na osiołku” (1986), „Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1939-85” (1986), „Sumienie ruszyło” (1989), „Niecodziennik” (1991), „Nie martw się” (1992), „Wiersze” (1993). W 1980 roku otrzymał Nagrodę PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości.
Ponadto został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w upowszechnianiu humanistycznych wartości, za osiągnięcia w twórczości literackiej (2006, pośmiertnie), Orderem Uśmiechu (1996). Był doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1999).
16 lat temu
Zmarł 18 stycznia 2006 roku w Warszawie. Pochowany został w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, a wbrew ostatniej woli samego księdza Jana Jakuba Twardowskiego, który pragnął skromnej uroczystości pogrzebowej na warszawskich Powązkach.
Portal Warszawski