WOW! W Muzeum Fryderyka Chopina wre praca nad renowacją ostatniego fortepianu kompozytora!
Chopin grał i tworzył na tym instrumencie w latach 1848-49. Wypożyczony od firmy Ignace Pleyel & Compie, znajdował się w trzech ostatnich mieszkaniach Chopina: 9, Square d’Orléans; 74, rue de Chaillot; 12, place Vendôme. Tabliczka dokumentująca użytkowanie fortepianu przez Chopiona została wytworzona i przytwierdzona do instrumentu z inicjatywy Jane Wilhelmiony Stirling.
Rys historyczny
Fortepian został przekazany przez J. W. Stirling Ludwice Jędrzejewiczowej łącznie z krzesłem, oba przedmioty zostały wymienione w wykazie autografów i pamiątek po Fryderyku Chopinie sporządzonym ok. 1888 roku przez wnuczkę Ludwiki, Józefę (autograf w kolekcji MFC, nr inw. M/685).
W zbiorach MFC znajdują się fotografie fortepianu ze stojącym obok krzesłem (nr inw. M/1316, M/1317). Można przypuszczać, że zostały one wykonane podczas Pierwszej Polskiej Wystawy Muzycznej zorganizowanej w 1888 roku w Pałacu Krasińskich przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Fortepian był eksponowany także w 1932 roku na I Wystawie dokumentów i pamiątek Chopinowskich zorganizowanej przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne i Muzeum Narodowe w Warszawie.
Konserwacja
Od wczoraj muzealni goście mogą uczestniczyć w historycznym wydarzeniu i obserwować na żywo postępy renowacji odbywającej się w sali „Kobiety” na 1. piętrze Muzeum Chopina. Do najważniejszych zadań należy regulacja mechaniki oraz wymiana strun na bliższe oryginalnemu pierwowzorowi, zgodnie z aktualną wiedzą historyczną. W tym celu zastosowane zostaną struny podobne do tych używanych w wytwórni Pleyela w I poł. XIX wieku. Być może już niedługo usłyszymy fortepian tak, jak słyszał go sam Chopin!
Prace prowadzone przez Paula McNulty’ego potrwają do 12 grudnia.