Powstaje nowa ekranizacja „Lalki” Bolesława Prusa. Marcin Dorociński wcieli się w rolę Stanisława Wokulskiego, a zdjęcia do nowej „Lalki” rozpoczną się w sierpniu 2025 roku. Za kamerą stanie Maciej Kawalski, znany z filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”, a autorem zdjęć będzie Piotr Sobociński jr, który pracował przy takich produkcjach jak „Boże Ciało”, „Wesele” czy „Wołyń”. Ale nas dziś skupimy się na innej rzeczy. Ile zakochany Wokulski wydał na Łęcką?
Kim jest Łęcka?
Izabela Łęcka jest córką Tomasza Łęckiego, zrujnowanego arystokraty. Nie wiadomo dokładnie, kiedy straciła matkę, ale wiemy, że pamiętała łzy ojca w tym momencie. Jej koligacje rodzinne są naprawdę świetne – to kuzynka samego Zygmunta Krasińskiego (Prus odwołał się do rzeczywistej postaci poety, autora „Nie-Boskiej komedii”). Kiedy rozpoczyna się akcja Lalki, panna Bela, jak ją zwą bliscy i znajomi, ma już 25 lat, co stanowi już dość zaawansowany wiek jeżeli chodzi o pozostawanie w stanie panieńskim. To, że jeszcze nie wyszła za mąż, na pewno nie wynika z faktu, że jest słabą partią. Choć jest to wstydliwą prawdą skrywaną przed światem – Izabela nie ma posagu, majątek rodziny Łęckich jest w opłakanym stanie.Braki majątkowe nadrabia jednak świetnym pochodzeniem i posągową urodą. Izabela jest dość wysoka, ma świetną figurę, bujne popielato blond włosy i niezwykłe oczy. Z reguły poraża urodą, co w połączeniu z manierami i umiejętnością zręcznej kokieterii, zapewnia jej stale tłum wielbicieli – a przynajmniej do pewnego wieku.
Izabela miała wysokie mniemanie o sobie, czuła się lepsza od innych, była dumna i wyniosła. Ludzi traktowała z pogardą i ich nie szanowała. Wychowana była w luksusach, gardziła pracą, nie znała realnego świata i nie chciała go poznać. Choć jest to wstydliwą prawdą skrywaną przed światem – Izabela nie miała żadnego posagu, a majątek rodziny Łęckich jest w opłakanym stanie. Braki majątkowe nadrabia jednak świetnym pochodzeniem i posągową urodą.
Izabela jest skazana na wyjście za mąż i perspektywa ta staje się tym bardziej nieuchronna, im bardziej mija czas i biegną lata. Rzecz w tym, że Izabela, choć przyzwyczajona do hołdów mężczyzn, niekoniecznie szuka wśród nich towarzysza życia. Małżeństwo jest dla Izabeli złem koniecznym, któremu jest niechętna już od ukończenia 18 lat, a może nawet prędzej. Jednak w życiu Izabela bardzo rzadko wychodzi poza salonowy flirt, pozwala sobie na więcej tylko, gdy kogoś wyjątkowo sobie upodoba, jak skrzypka Rossiego czy też kuzyna Starskiego. A i wtedy, choć chętnie snuje romantyczne marzenia, przejawia sporą dawkę zdrowego rozsądku (przekonują o tym jej rozważania o ewentualnym związaniu się na stałe z Rossim). Nade wszystko zaś każdego mężczyznę skreśla salonowy wyrok: źle widziany. Podsumowując wszystko, panna Izabela nigdy nie była naprawdę zakochana. I zdecydowanie nie pragnęła wyjść za mąż.
W tej sytuacji obecność wielbiciela takiego jak Wokulski, który wyświetla jej najbardziej wstydliwe tajemnice o ubóstwie, nie umie prowadzić salonowej gry, jaką ona ceni w mężczyznach najbardziej, nie podziela żadnych zainteresowań i nade wszystko jest reprezentantem zupełnie obcego jej świata (na dodatek starszym o 20 lat!) – nie może być niczym innym, jak gorzką pigułką do połknięcia. I pannie Izabeli można by nawet współczuć, gdyby nie fakt, że bardzo cynicznie oszukuje Wokulskiego i upokarza go z pełną świadomością.
Ile Stanisław Wokulski wydał na Izabelę Łęcką?
Historia Stanisława Wokulskiego oraz Izabeli Łęckiej obfitowała we wiele wzlotów oraz upadków, a bardzo ważną część ich wspólnych zdarzeń stanowiły pieniądze, które zdawały się mocno wpływać na perypetie bohaterów. Przedstawiamy Wam analizę podsumowującą wszystkie wydatki Wokulskiego w celu zdobycia Panny Łęckiej. W wydatki wliczamy bezpośrednie prezenty, ale również koszty poniesione pośrednio na rzecz miłości do Izabeli.
Oto wszystkie, które udało się zidentyfikować:
– kamienica (90 tysięcy rubli),
– srebrna zastawa (5 tysięcy rubli),
– klacz Sułtanka (800 rubli),
– ofiara na „ochronkę” (1000 rubli),
– wypłacenie astronomicznej nagrody dla dżokeja (600 rubli).
Wyżej wymieniono wszystkie wydatki Wokulskiego, które są nam dokładnie znane. W dodatku zakupił on wiele rzeczy, których cena nie jest znana:
– kwiaty, wieńce,
– weksle, obligacje,
– powóz,
– album Warszawy oraz inne prezenty na koncert,
– wynajem klakierów na koncert Rossiego,
– uregulowanie długu w stajni za opiekę nad koniem,
– napiwki (wynosiły średnio od 2 do 5 rubli),
– opłacanie lichwiarzy,
– specjalnie przegrywał w karty,
– lekcje angielskiego,
– opłaty za podróż do Paryża.
Według tekstu „Lalki” kalosze kosztowały 2 ruble oraz 50 kopiejek, a portmonetka – 3 ruble
W tym przypadku postaraliśmy się oszacować ceny poszczególnych rzeczy na podstawie faktu, iż według tekstu „Lalki” kalosze kosztowały 2 ruble oraz 50 kopiejek, a portmonetka – 3 ruble. W dodatku, na podstawie tekstów ekonomistów historycznych, ówczesny rubel w przeliczeniu na dzisiejsze to mniej więcej 67 złotych, a 1 kopiejka – 7 groszy (tamtejszych, czyli dzisiejsze 4,69 zł). Niestety z różnych względów nie wszystkie opłaty są możliwe do wyliczenia. Zatem:
– kwiaty, wieńce – około 120 rubli,
– weksle – około 1000 rubli,
– powóz – około 8000 rubli,
– album oraz małe prezenty – około 150 rubli,
– wynajem klakierów – nieznane,
– napiwki – około 30 rubli,
– opłacanie lichwiarzy – nieznane,
– specjalnie przegrywał w karty – nieznane,
– lekcje angielskiego (Stawska za godzinę zarabiała 40 ówczesnych groszy, co równało się 20 kopiejkom) – nieznana ilość lekcji,
– opłata za podróż do Paryża – nieznane.
Łącznie Wokulski wydał: 107 500 rubli (+ spore koszty podróży)
Warto wspomnieć, że Wokulski posiadał wówczas majątek mniej więcej 450 000 rubli, czyli można łatwo obliczyć, że przeznaczył na Pannę Izabelę prawie 1/4 swojego majątku (na dzisiejsze – 7 202 500 złotych). Odpowiada to w przybliżeniu wartości 72 przeciętnych rocznych pensji Polaka w końcówce XIX wieku.
Odpowiedź: Wokulski przeznaczył na miłość do Izabeli Łęckiej minimum 107 500 rubli – dzisiaj byłoby to 7 202 500 dzisiejszych złotych – SIEDEM MILIONÓW DWIEŚCIE DWA TYSIĄCE PIĘĆSET ZŁOTYCH, co stanowiło około 25% jego majątku.
Analizy dokonał profil Obliczenia i analizy w rapie.
Opis Łęckiej: Bryk.pl
Portal Warszawski. O krok do przodu