Kolejne kłamstwo. Kłamstwo i fałszowanie rzeczywistości
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych #WDoR2021 obchodzony jest w tym roku 21 listopada, a głównym hasłem jest: PAMIĘTAJ. WSPIERAJ.DZIAŁAJ. Plakat nawołuje także do obniżenia dopuszczalnych prędkości w miastach i stosowania prędkości 30km/h. To właśnie między innymi dzięki stosowaniu niskich prędkości pomaga ochronić przed śmiercią i obrażeniami wiele osób, w szczególności niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie pieszych, dzieci, starsze czy niepełnosprawne osoby – pisze kolejny nowotworowy profil pt. Przejście.
30 km? Nie!
Kluczem do bezpiecznego poruszania się jest budowanie niekolizyjnej i separującej ruch infrastruktury, a nie bezrefleksyjna redukcja szybkości poruszających się pojazdami (komunikacją miejską, samochodami, motocyklami, rowerami) ludzi do biegających po ulicy psów, uciążliwej i nieefektywnie niskiej, dodatkowo podnoszącej poziom zanieczyszczeń.
Bezpieczne będzie kierowanie przejścia, będą kładki, przejścia podziemne, bezpieczne szerokie drogi. Prawdziwy przekaz polegać powinien na kampaniach podnoszących świadomość niechronionych i chronionych uczestników ruchu takie jak „noś odblaski„, „zwolnij przed przejściem” etc.
Piesi poruszają się po chodniku, nie jezdni, i nie dochodzi tam do istotnie dużej, ani częstej liczby wypadków z ich udziałem, mają one tam charakter incydentalny.Po jezdni jeżdżą pojazdy a problemy powstają na styku jezdni z chodnikiem – i tam też należy stosować bezpieczne rozwiązania.
W Niderlandach, gdzie za przekroczenie o +30 km/h sprawa trafia do sądu, liczba zabitych w latach 2010-2019 wzrosła o 11% – Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych „Alter Ego”.
To kolejny przykład kłamstwa i fałszowania rzeczywistości.