Policja analizuje inwestycję ZDM na ul. Odyńca

W ramach dewastacji i deestetyzacji kolejnej ulicy, tym razem Odyńca na Mokotowie, Zarząd Dróg Miejskich (potocznie zwany Zarząd Dewastacji Miasta), pozbawił kierowców miejsc postojowych, zainstalował potykacze i wprowadził do przestrzeni całkowicie zbędne rozwiązania, które bardzo uprzykrzają życie kierowcom. Należy też podkreślić, że wszystkie te realizacje były zrobione przez odpowiednich badań, i konsultacji społecznych.

Stojaki rowerowe

Na ulicy Odyńca przy ogródku Jordanowskim  usytuowane są stojaki dla rowerów, które to stojaki stanowią parking dla rowerów. W związku z powyższym zgłosiliśmy uzasadnione podejrzenie naruszenia przez ww. jednostkę budżetową m. st. Warszawy przepisów Prawa o Ruchu Drogowym tj. art. 49 ust. 2. poprzez pomocnictwo do wykroczenia.

Art. 49 PoRD stanowi – „Zabrania się zatrzymywania pojazdu” zaś w ust. 2 – „na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem„.

Norma ta jest jasna i czytelna zaś za jej złamanie grozi przewidziana prawem sankcja za wykroczenie. Zgodnie z art. 2 ust. 31 – pojazdem jest środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane, z wyjątkiem Urządzenia Wspomagającego Ruch. Urządzenie Wspomagające Ruch zdefiniowane zostało w art. 2 ust. 18a PoRD – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Pojazd jakim jest rower w oczywisty sposób nie mieści się w tej kategorii. Zgodnie z art. 2 ust. 1. – droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

 

 

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że Zarząd Dróg Miejskich udziela pomocnictwa do popełniania wykroczenia przez użytkowników rowerów. Miejsce wyznaczone przez Zarządcę drogi do pozostawienia roweru, usytuowane na drodze, znajduje się mniej niż 10 m od przejazdu dla rowerów czy przejścia dla pieszych co jest wprost zabronione przez przepisy prawa powszechnie obowiązujące. Należy podnieść, że zgodnie z art. 13 Kodeksu wykroczeń odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.

Policja ma teraz czas na analizę

W związku z zaistniałą sytuacją na początku sierpnia zgłosiliśmy uzasadnione podejrzenie popełnienia wykroczenia, polegającego na pomocnictwie do wykroczenia polegającego na zatrzymywaniu rowerów w miejscu niedozwolonym.

Czekamy na efekty kontroli.

Portal Warszawski

 

 

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły