W nocy z 25/26 sierpnia 1982 roku w warszawskim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Szaserów zmarła Anna Wiktoria German – Tucholska. Piosenkarka (śpiewała w siedmiu językach obcych), kompozytorka, aktorka, z wykształcenia magister geologii.
Rys biograficzny
German miała pochodzenie polsko-niemiecko-rosyjsko-holenderskie. Jej ojciec urodził się w Łodzi, ale pochodził z Niemiec. Jej mama wywodziła się natomiast od holenderskich mennonitów. W 1938 roku ojciec Anny został rozstrzelany pod zarzutem szpiegostwa, a ona wraz z mamą i babcią trafiły na zesłanie. Matka Anny wyszła ponownie za mąż w 1942 roku, za Polaka Hermena Barnera, dzięki czemu mogła razem z córką w 1946 roku wyjechać do Polski. Początkowo zamieszkały w Nowej Rudzie, a po 1949 roku przeprowadziły się do Wrocławia.
W 1962 roku obroniła pracę magisterską na Uniwersytecie Wrocławskim.
Już w czasie studiów German zaczęła występować i dawać koncerty, zarabiając niewielkie pieniądze. Jej debiutanckie występy artystyczne miały miejsce już w 1960 roku. Trzy lata później zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór Tak mi z tym źle podczas III Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. W 1964 roku zdobyła drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu, wykonując utwór Tańczące Eurydyki.
W 1966 i 1969 roku uznana za Najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii Amerykańskiej. Z sukcesami występowała na festiwalach zagranicznych w San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, a także na naszych rodzimych festiwalach w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Była laureatką Złotej Płyty, którą przyznano jej za płytę długogrającą pt. „Człowieczy Los” (1972 r.).
Wylansowała przeboje: „Człowieczy los”, „Tańczące Eurydyki”, „Bal u Posejdona”, „Zakwitnę różą”, „Tak pragnę żyć” oraz ogromnie popularną w ZSRR „Nadieżdę” autorstwa Aleksandry Pachmutowej. Wykonywała też w polskiej wersji językowej piosenkę „Je te remercie mon coeur” (1 nagroda w Sopocie 1964-Nadia Constantinoupoulou).
Artystka przegrała walkę z chorobą nowotworową, którą rozpoznano u niej w latach 70-tych. Odeszła mając zaledwie 46 lat.
za; Historia Polski Dzień po dniu
Portal Warszawski