Oto obiekty, które mają zostać odbudowane w ramach projektu Pałacu Saskiego
Decyzją Prezydenta RP Andrzej Duda, który już jakiś czas temu przekazał na ręce Marszałka Sejmu RP projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie zniszczonych przez Niemców w trakcie IIWŚ.
Co w planach?
Pieniądze na odbudowę będą zarezerwowane w budżecie. Odbudowa, która ma przywracać stan z 1939 roku ma być inwestycją ponad podziałami politycznymi. Zakończenie prac planuje się na 2030 rok. W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się siedzibą instytucji i inicjatyw kulturalnych. Kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, zaś Pałac Brühla jako siedziba Senatu.
Pałac Brühla, Siedziba Senatu RP
Królewska 6 / róg pl. Piłsudskiego – kamienica Ludwika Malhome’a (1852, XIX-XX), Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Projekt wykonał Alfons Kropiwnicki. Budynek nadbudowany o jedno piętro na przełomie XIX i XX wieku, zniszczony w wyniku działań wojennych. Na parterze był sklep o swojsko brzmiącej nazwie „Sztuka Huculska”.
Królewska 8 (1855), Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Powstała w połowie XIX wieku. Zniszczona podczas II wojny światowej.
To klasycystyczne dzieło Jakuba Kubickiego. Tam w 1818 roku przeniosła się działająca od czasów króla Augusta III Sasa cukiernia Lessla. Pomimo zmian właścicieli cukiernia działała tu do 1938 roku. Kamienica uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej.
„Według tradycji, cukiernia założona została w czasach saskich. W początku XIX w. należała do Karola Lessla. Początkowo był to bufet z ogródkiem i dopiero w latach 1818-1820 w tym samym miejscu stanęła spora kamienica Lesslów z frontem od ulicy Królewskiej i półrotundą od Ogrodu Saskiego, mieszczącą cukiernię.„ (źródło: „Warszawa nieodbudowana. Metropolia belle epoque” – J. S. Majewski).