Deweloper kończący właśnie obok budowę apartamentowca Mińska 23 na czas budowy usunął kamień wraz z tabliczką. Szczęśliwie dotrzymał słowa i od kilku dni kamień stoi w tym samym miejscu, choć obrócony o 180°.
Kamień upamiętnia pobyt marszałka w stojącej tu w 1918 roku kamienicy po powrocie z Magdeburga.
Marszałek na Mińskiej
„Głaz z tablicą upamiętniający wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego ustawiony jest przy ul. Mińskiej 25 na Kamionku w dzielnicy Praga Południe w Warszawie. Głaz został odsłonięty z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w dniu imienin Marszałka tj. 19 marca 1990 roku.
Miejsce ma przypominać, że Józef Piłsudski po powrocie z więzienia w Magdeburgu, w dniu 10 listopada 1918 r. odwiedził Aleksandrę Szczerbińską oraz swoją dziewięciomiesięczną córeczkę Wandę w domu, który mieścił się przy ulicy Mińskiej 25, zaś sam nieistniejący dziś budynek znajdował się na terenie wytwórni amunicji, późniejszego „Pocisku”. W maju 2019 roku w związku z budową na tym terenie nowego budynku mieszkalnego głaz zdemontowano i poddano konserwacji. Powrócił oddalony o około 15 metrów od pierwotnego ustawiania w listopadzie 2020 roku”. (Twoja Praga)
Wspomnienie żony marszałka
„Był 10 listopada. Padał deszcz, było zimno i pochmurno. Ujrzałam na ulicy Janinę Prystorową. Zakomunikowała mi, że mąż wrócił i prosił o zawiadomienie, że będzie u mnie. Nareszcie po południu udało mu się wyrwać z Warszawy i przyjechać do nas na Pragę. Wiadomość, że przyjedzie, rozeszła się lotem ptaka. Wobec tego, że była niedziela, robotnicy wylegli z domów i pełni radości czekali na ulicach, którymi miał przejeżdżać. Przed domem, w którym mieszkałam zebrał się tłum. Kiedy nadjechał, entuzjazm był niesamowity. Ja na spotkanie z pokoju mego nie wyszłam, tylko czekałam w mieszkaniu. Nie lubiłam nigdy okazywać moich uczuć wobec innych.” Źródło [Aleksandra Piłsudska, „Wspomnienia”, Londyn 1985, wyd. Instytut Józefa Piłsudskiego] – T. Jarosz, Twoja Praga
Portal Warszawski