Przy okazji czytania tego tekstu, proszę zwrócić uwagę na panujący bałagan w naszym mieście, i dziwne koincydencje które są bardzo czytelne, ale co gorsze uświadamiają, w jak wciąż chorym mieście żyjemy!
„Chodzi o Ratuszową 6.
Działka została przed laty wydzielona z obszaru Parku Praskiego i przekazana na bazę ogrodniczą dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych. Po likwidacji bazy teren znalazł się w administrowaniu Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ. Znajdujące się na nim opuszczone budynki obróciły się w ruinę. Warto dodać, że działka przy Ratuszowej 6 znajduje się na obszarze, który objęty jest zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Nowa Praga II, obowiązuje od 2013 r.). Ponadto cały obszar parku podlega ochronie konserwatorskiej (wpis do rejestru z 1990 r.).
Zapisy planu miejscowego DOPUSZCZAJĄ na terenie Parku inne funkcje, niż tylko przyrodnicze (zieleń urządzona), co nie oznacza, że wymuszają na właścicielu (mieście) ich realizację. To ważne w kontekście różnych planów na ten teren.
W 2015 i 2016 r. ówczesne władze dzielnicy ogłaszały przetarg na 20-letnią dzierżawę działki. Ostatecznie wygrała go firma z Olsztyna. Po kilku miesiącach podjęte zostały pewne działania związane z ożywieniem terenu. Odbyło się kilka wydarzeń, po których pozostały poszarpane banery z PCV okrywające budynki przy Ratuszowej 6. Inwestor jednak miał bardziej ambitne pomysły, chciał na działce stawiać nowe budynki. Nic z tego nie wyszło, a po tajemniczej śmierci jednego z udziałowców spółki, teren wrócił do miasta.
Uważamy, że ten powrót, to niepowtarzalna okazja, by raz na zawsze skończyć z pomysłami na zabudowę tego cennego przyrodniczo terenu.
❗️Postulujemy rozbiórkę znajdujących się na tym terenie zrujnowanych budynków, rekultywację terenu, nasadzenia i włączenie działki na stałe do Parku Praskiego. Co ciekawe, podobne stanowisko jeszcze w 2016 r. prezentował Stołeczny Konserwator Zabytków, pisząc w wytycznych konserwatorskich do projektu toalety publicznej posadowionej na skraju działki: „Baza ogrodnicza od dawna nie istnieje, a zatem teren ten powinien zostać rozgrodzony, uporządkowany i powinien powrócić do parku”.
W bieżącej edycji Budżet obywatelski w Warszawie członkowie naszego stowarzyszenia zgłosili projekt dotyczący podjęcia ww. prac pod nazwą „Powiększamy Park Praski”, ponadto teren ten został wskazany jako miejsce kompensacji przyrodniczych w ramach wycinki drzew na Wybrzeżu Helskim. Uważamy, że w dobie poważnego kryzysu klimatycznego warto racjonalnie gospodarować terenami zielonymi w naszym mieście! Kolejna taka szansa może się nie powtórzyć, dlatego warto z niej skorzystać.
Rafał Trzaskowski, Justyna Glusman, Zieleń Warszawska apelujemy do Państwa by raz jeszcze przemyśleć plany dotyczące tej działki i przeznaczyć ją na zieleń urządzoną, której tak bardzo brakuje na Pradze.
DW: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Michał Krasucki, Miasto Jest Nasze, Grzegorz Walkiewicz, Ireneusz Tondera
Więcej o sprawie Ratuszowej 6:
https://warszawa.wyborcza.pl/…/7,54420,23074855,restauracja…
https://olsztyn.wyborcza.pl/…/7,48726,25051962,smierc-tobia…
http://www.ngp.westsidegroup.pl/str/tekst5321.html
http://www.ngp.westsidegroup.pl/str/tekst5340.html
http://www.ngp.westsidegroup.pl/str/tekst5353.html
http://www.ngp.westsidegroup.pl/str/tekst5368.html”
tekst i zdjęcia pochodzą ze strony Dla Pragi
https://www.facebook.com/PorozumienieDlaPragi/posts/2571691983089154