CPK – 6 projektów dla portu centalnego!

    Sześć biur projektowych przedstawiło koncepcje na Centralny Port Komunikacyjny, który planowany jest między Warszawą a Łodzią.

    Opracowania mają posłużyć jako inspiracja do dalszych prac podczas przygotowywania master planu, który ma być zlecony na początku przyszłego roku. Powstały one w wyniku warsztatów architektonicznych będących wspólną inicjatywą Ambasady Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz spółki Centralny Port Komunikacyjny. – Zaprosiliśmy do współpracy znaczących architektów z ogromnym bagażem wiedzy, zawodowych doświadczeń i kreatywności. To był dobry pomysł. Zderzenie śmiałych koncepcji z oczekiwaniami inwestora okazało się głęboko inspirujące, otwierając nam niekiedy oczy na nietypowe rozwiązania, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę. Niniejszym rozpoczęliśmy kolejny etap fazy planowania lotniska – przekonuje Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK odpowiedzialny za część lotniskową CPK.

Inwestor nie jest zobowiązany do wykorzystania żadnej z propozycji, niemniej mają być one źródłem inspiracji podczas przygotowań do wykonania projektu. – Do warsztatów CPK przystąpili najlepsi z najlepszych. Mam głęboką nadzieję, że efekty ich pracy będą przydatne i inspirujące dla spółki budującej nowe lotnisko w centralnej Polsce. Z drugiej strony, architekci mogli poznać założenie i oczekiwania inwestora. Cieszę się, że mogliśmy ułatwić wzajemne kontakty między CPK a branżą projektową – zapewnia Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

    Koncepcja tego biura projektowego zakłada schowanie bazowej części terminala pod potężną, przezroczystą kopułą, która zostanie ulokowana między dwoma pasami startowymi. Budowla miałaby składać się z sześciu poziomów. Najniżej zaproponowano perony kolejowe, przy czym funkcje kolejowe i lotnicze mają być ściśle zintegrowane. Na kolejnych „piętrach” znajdą się m.in. poziom przesiadkowy dla pasażerów kolei, przyloty i odloty, saloniki business lounge i część komercyjna m.in. ze sklepami i restauracjami. Wygląd poziomów ma być inspirowany sześcioma krajobrazami Polski: wybrzeżem, jeziorami, nizinami, wyżynami, kotlinami i górami.

Architekci postawili na zrównoważony rozwój, planując zastosowanie m.in. ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła, wytwarzanie biopaliwa, zbieranie wody deszczowej i odpływowej oraz zastosowanie elektrycznych pojazdów do obsługi płyty lotniska. Jednocześnie położyli nacisk na dostęp do naturalnego światła i szerokie zastosowanie zieleni, przy czym jedną z ich inspiracji było lotnisko Changi w Singapurze. To dlatego pośrodku budowli zaplanowano dużo zieleni utrzymywanej przez cały rok, a nawet zbiornik wodny, dostępny z drewnianego pomostu, na który da się wejść z różnych części terminalu. Wszystko po to, żeby zrelaksować się przed podróżą.

więcej tu; http://eurobuildcee.com/?page=news&id=39910&link=cpk-w-szesciu-smakach&fbclid=IwAR2BaJs-k8cTEVonuE5Vr2Nla_CbCwTdBKa3YNgb8V9Q0066meRN1xujm-I

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły