Na warszawskim Żeraniu powstanie Muzeum Motoryzacji w Fabryce FSO!

    „Wspaniała wiadomość dla miłośników motoryzacji. Z przyjemnością informujemy, że Fundacja Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki w porozumieniu z Muzeum Skarb Narodu na terenie Fabryki Samochodów Osobowych FSO na warszawskim Żeraniu rozpoczęła prace przygotowawcze do otwarcia Muzeum Motoryzacji w Fabryce FSO, którego oficjalne otwarcie planowane jest w maju 2019r.

W muzeum będzie można zobaczyć klasyki motoryzacji, wśród których najwięcej będzie oczywiście polskich samochodów takich jak: Warszawa (M-20), Syreny, Maluchy, Duże Fiaty, Polonezy, bo te były na polskich droga najpopularniejsze i te kochamy najbardziej. W stałej ekspozycji znajdą się także Żuki, Nysy, Tarpany, ale także zagraniczne marki takie jak Mercedes, BMW czy Ford. Dla miłośników kina w muzeum zobaczyć będzie można DeLorean DMC-12 (z filmu Powrót do przyszłości), ale także nowojorską Yellow Taxi w unikatowej wersji kombi. Nie wszystkie auta będą utrzymane w idealnym stanie, ale wszystkie będą miały duszę i będą przywoływać wspomnienia.  

Na wystawie zostaną zaprezentowane też archiwa dokumentów – schematy silników, zdjęcia i mapy samochodowe a także wybrane wydania Gazety Zakładowej FSO – FAKTY i KALEJDOSKOP. 

Wystawa samochodów ustawiona będzie na istniejących liniach produkcyjnych w hali, tak aby było to dla zwiedzającego niepowtarzalnym doświadczeniem zobaczyć klasyczne auta, ale także znaleźć się w sercu żerańskiego FSO i odczuć ogrom fabryki, gdzie zapach lakieru unosi się cały czas w powietrzu.”

za; http://www.fozpit.org

zdj, wikipedia

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski