W dramatycznym położeniu jest aż 2/3 budynków Warszawy! Porażające dane!

    Jeśli trzeba wymusić na R. Trzaskowskim taką sesję, pomożemy Wam! A my się dodatkowo pytamy; gdzie są „aktywiści” i Ci wszyscy poprawiacze świata?

    „Pan prezydent Rafał Trzaskowski (na zdjęciu) otrzymał do rąk własnych (wczoraj, w środę – przyp. red) nasz apel o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta ws. ubóstwa energetycznego. Mamy dosyć zamiatania tej sprawy pod dywan – potrzebujemy poważnej otwartej debaty politycznej o dramatycznym położeniu lokatorów aż 2/3 budynków miasta. WSL w ciągu 14 miesięcy kampanii zebrał masę danych oraz otrzymał wsparcie
badaczy naukowych i lekarzy. Zrobiliśmy to, do czego zobowiązane są władze miasta i inspekcja sanitarna. Czas aby wszyscy radni sprawujący władzę w stolicy posiedli całą wiedzę o źródłach i skutkach ubóstwa energetycznego w Warszawie. Potrzebujemy awaryjnego planu ratowania tysięcy mieszkańców stolicy przed wyniszczeniem biologicznym. Mamy do czynienia z klęską żywiołową wywołaną chronicznie złym kierunkiem polityki mieszkaniowej.

Już dziś wiemy, że nawet gdyby podwoić tempo podłączeń kamienic gminy do C.O. – z jednego procenta rocznie do dwóch / trzech – tysiące lokatorów wciąż dekadami będzie walczyć o przetrwanie
w zimnych, zagrzybionych mieszkaniach. Budynki z roszczeniami przy dzisiejszej interpretacji prawa przez ratusz nigdy nie będą podłączane do C.O.

    Dzisiejszy stan polityki mieszkaniowej jest wyrazem braku rozpoznania i zrozumienia problemu ubóstwa energetycznego. Znamy to. 10 lat temu ratusz tak samo nie rozumiał problemu reprywatyzacji. Pamiętamy gdy założycielka WSL, Jola Brzeska domagając się sesji nadzwyczajnej na radzie miasta, była na polecenie radnych wraz z resztą z nas pacyfikowana przez straż miejską. W końcu walcząc o swoje prawa bez wsparcia, czy nawet wbrew władzy, poświęciła życie.

Dlatego dziś nie będziemy czekać 10 lat na rozwiązanie kolejnego przejawu chorej polityki mieszkaniowej w Warszawie. NIE CHCEMY WIĘCEJ OFIAR! ŻĄDAMY NADZWYCZAJNEJ SESJI RADY MIASTA!!!

Jakie postulaty wobec ratusza i rządu mają lokatorzy zrzeszeni w WSL?
1. Przeprowadzić systemową kontrolę Inspekcji Sanitarnej, niezwłocznie ewakuować lokatorów silnie zagrzybionych mieszkań
2. Regularnie osuszać lokale bez C.O. z wilgoci, likwidować trujące grzyby i pleśnie środkami nieszkodzącymi zdrowiu lokatorów
3. Zawiesić czynsze w lokalach, których koszty ogrzewania prądem daleko wykraczają poza możliwości finansowe mieszkańców.
4. Umorzyć długi wywołane przydziałami do prądowych lokali
5. Uruchomić realne dopłaty wyrównawcze do ogrzewania prądem (dziś to średnio 15 zł/mc)
6. Wzorem innych krajów UE, zakazać prawnie możliwości odcinania prądu w wyniku zadłużenia, jeśli jest to jedyna dostępna metoda ogrzewania w lokalu.”

za; Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski