Pracodawcy promują pracowników dojeżdzających do pracy

    „Dodatkowe 70 zł brutto miesięcznie mogą zarobić pracownicy Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Wystarczy, że przez 15 dni w miesiącu będą dojeżdżać do pracy rowerem. Do przesiadania się na jednoślady zachęca coraz więcej instytucji i firm w Polsce. To nie tylko kwestia ochrony środowiska, ale i korzyści dla samego pracodawcy. Bo zdrowy pracownik to skarb.

W zarządzeniu marszałka województwa pomorskiego czytamy, że dodatek rowerowy zostaje wprowadzony w celu motywacji do wydajniejszego wykonywania obowiązków służbowych poprzez ograniczenie absencji w pracy i poprawę ich kondycji psychofizycznej.

    – Rower jest nie tylko modny i zdrowy, ale też ekologiczny. A czyste powietrze to nasz nadmorski i pomorski atut. Dlatego uważam, że warto nie tylko promować, ale też premiować jazdę rowerem – wyjaśnia marszałek Mieczysław Struk.

Jest też bardziej prozaiczny powód wprowadzenia dodatku. Budynki urzędu znajdują się w centrum Gdańska, gdzie znalezienie miejsca parkingowego stanowi wyzwanie. W urzędzie pracuje około 900 osób. Około 100 dojeżdża na co dzień rowerem.

Dodatek ma obowiązywać od 1 czerwca do końca grudnia. – To pilotaż. Zobaczymy, jak się sprawdzi. Być może okaże się, że warto to kontynuować – mówi w rozmowie z Business Insider Polska rzecznik prasowy urzędu Michał Piotrowski.

Pracownicy na rowery

Pomorski Urząd Marszałkowski nie jest w tej dziedzinie pionierem. Do przesiadania się na rowery niektóre firmy zachęcają swoich pracowników od lat.

Sopocka firma Blue Media od 2013 roku prowadzi program „Złotówka za kilometr”, płacąc pracownikom 1 zł za każdy kilometr przejechany rowerem do pracy. Ich zeszłoroczny łączny wynik to prawie 106 tys. kilometrów. Rachunek jest prosty. Firma w zeszłym roku wypłaciła za to prawie 106 tys. zł. – W szczycie sezonu rowerem do pracy przyjeżdża 70 proc. naszych pracowników – mówi Małgorzata Jurkiewicz z Blue Media.

    Nic dziwnego. Rekordzista przez cały czas trwania programu zarobił dodatkowo 30 tys. zł. Chwilowo program został zawieszony, bo firma planuje rozszerzyć go o inne formy transportu.

Na jednoślady stawia opolska firma Weegree, która dopłaca pracownikom 25 groszy za każdy kilometr przejechany do pracy na rowerze. Dorzuca się też do zakupu roweru.

Coraz częściej rowerzystów wspierają samorządy, którym zależy na poprawie jakości powietrza i rozwoju różnych form transportu.

W Krakowie z początkiem maja już po raz drugi wystartowała akcja „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca…i tak w kółko”. To program dla pracowników przedsiębiorstw i instytucji z Krakowa i okolic. Jej uczestnicy za jazdę rowerem do pracy otrzymują akcesoria rowerowe, bilety do kina czy kupony do restauracji.

    – Chcemy zmieniać złe nawyki transportowe mieszkańców, które są bardzo silnie zakorzenione. Promujemy zrównoważoną mobilność – mówi Joanna Majdecka z Wydziału Gospodarki Komunalnej krakowskiego magistratu. W tym roku do akcji przystąpiły już 73 firmy. To więcej niż rok temu. Akcja przynosi efekty. – Z naszej ankiety wynika, że co czwarta osoba w zeszłym roku, która wybrała rower, porzuciła samochód, a o to nam przede wszystkim chodzi – podkreśla Joanna Majdecka.

Do tego programu dołączyła m.in. firma TechnipFMC, która już od 3 lat prowadzi własną akcję „Bike to work”. – W ramach funduszu świadczeń socjalnych co miesiąc za przyjazd do pracy rowerem pracownicy dostają niewielką gratyfikację – mówi Mateusz Warzecha z TechnipFMC. Efekt? Co trzeci pracownik firmy wsiada na rower.

Do akcji krakowskiego urzędu dołączyła też firma Aon. – Chcemy wspierać transport rowerowy dla ekologii i dla zdrowia naszych pracowników – mówi Ola Tomaszewska, specjalista ds. programów pracowniczych w Aon. Przez pół roku trwania akcji 62 osoby „wykręciły” ponad 20 tys. kilometrów. Firma organizuje też specjalne dni, kiedy pracownicy mogą otrzymać gadżety rowerowe czy naprawić sprzęt.

Rowerzyści rzadziej chorują

Omijanie korków, mniej problemów z parkowaniem, oszczędność czasu i pieniędzy – rowerzyści przekonują, że rower to masa zalet. Weegree szacuje, że pracownik, który codziennie z domu do pracy i z powrotem pokonuje samochodem w sumie 20 km, musi liczyć się z wydatkiem ponad 120 zł miesięcznie. Tyle więc oszczędza osoba, która wybiera rower. Gdy jeszcze dostaje za to pieniądze, zyskuje więcej. Firma Blue Media wylicza z kolei, że w ramach akcji „Złotówka za kilometr” jej pracownicy zaoszczędzili ponad 25 ton dwutlenku węgla, który znalazłby się w powietrzu, gdyby zamiast roweru wybrali średniej wielkości samochód.

Dopłacanie za dojeżdżanie do pracy rowerem to jednak nie tylko korzyść dla środowiska i pracownika, ale i dla pracodawcy. Jak twierdzą ci ostatni, dodatkowy budżet przeznaczany na ten cel to nie strata, a wręcz zysk dla firmy.

– Pracownik po przejechaniu kilku kilometrów przyjeżdża do biura rozbudzony i w pełnej gotowości do pracy – przekonuje Mateusz Warzecha z TechnipFMC.

Takie osoby są zdrowe, zadowolone, a co za tym idzie są bardziej efektywne – twierdzi Ola Tomaszewska z Aon.

– Jesteśmy bardziej odporni na zmęczenie i stres. Wielu z nas dostrzega istotną poprawę kondycji fizycznej, stanu zdrowia – mówi Robert Słowik z Weegree. – Nasi pracownicy szczególnie doceniają możliwość zrzucenia nadprogramowych kilogramów oraz zauważalną poprawę sylwetki – dodaje.

Jak mówi Małgorzata Jurkiewicz, m.in. dzięki programowi „Złotówka za kilometr” pracownik Blue Media spędza na zwolnieniu lekarskim 4 dni w roku. – To znacznie mniej niż w przeciętniej polskiej firmie – podkreśla.”

za; businessinsider.com.pl

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski