Architektoniczna perła baroku z pięknymi freskami Palloniego jak nowa! (ZDJĘCIA)

      Prace rewitalizacyjne i remontowa idą pełną parą! Na miejscu pracują historycy sztuki, konserwatorzy i sztab specjalistów! Na jesieni prace konserwatorskie mają być zakończone!  Kościół pokamedulski na Bielanach to fundacja króla Władysława IV. Jak dla nas to absolutny unikat!

Kościół został wzniesiony dla zakonu Kamedułów, przybyłych tu z Bielan krakowskich, w latach 1669–1710. Kościół wzniesiony został w stylu późnobarokowym na planie wydłużonego ośmioboku z dwoma dużymi kaplicami. Wnętrze kościoła zdobi stiukowa dekoracja rokokowa oraz cenne obrazy. W zakrystii na sklepieniu znajdują się malowidła M. A. Palloniego z drugiej połowy XVII wieku. W kościele znajduje się serce Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz jego matki, a przy świątyni grób Stanisława Staszica.

Oprócz kościoła zachowane są do dziś inne zabudowania klasztorne: refektarz, infirmeria, dom gościnny i trzynaście domków pustelniczych – eremów. Kameduli zostali wypędzeni z Warszawy przez zaborców i nie wrócili już nigdy na warszawskie Bielany.

PW

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski