Grabież w czasie potopu szwedzkiego była większa niż w czasie II wojny światowej

    „Z domów warszawskich zabierano wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Łupem Szwedów padły nie tylko dobra kultury, ale podobno także wyrywane ze ścian framugi czy suknie pokojówek”.

Zniknęły wielkie dzieła i artefakty – jak portret przyszłego Władysława IV z warsztatu Petera Paula Rubensa czy miecz przypasany mu przez papieża Urbana VIII, ale także marmury, okucia, zbroje, zdobyczne chorągwie, precjoza, zegary, naczynia stołowe nawet z biednych domów, ubrania, meble, nakrycia, draperie ze ścian, pokrycia dachów….

18 i 19 czerwca 2018 r. w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja naukowa pt. „Polskie dziedzictwo kulturowe w Szwecji. Rzeczy i historia”. Organizatorami wydarzenia były Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Fundacja Wydziału Historycznego VARIA . Patronem medialnym był portal Dzieje.pl.

Barbarzyński najazd hord z północy radykalnie zmienił szwedzką biedę na szwedzkie bogactwo, a u nas wywołał potężną zapaść gospodarczą, bo w zrujnowanych zakładach nie dało się prowadzić prac a spalona żywność nie nadawała się do zasiewu. Równia pochyła doprowadziła nas do rozbiorów.

Dzisiaj Szwedzi ani myślą oddawać niczego i nie czują się odpowiedzialni za koszmar sytuacji w Europie i ostatnie 350 lat naszych smutnych dziejów. Bogate pałace rodów istniejących od czasów Potopu dalej pełne są polskich zabytków. Nie można ich nawet dobrze skatalogować.

     Konferencja była oficjalną inauguracją projektu poświęconego polonikom w Szwecji. Celem projektu kierowanego przez dr Katarzynę Wagner z Instytutu Historycznego UW jest skatalogowanie przedmiotów – darów, zakupów, trofeów czy łupów wojennych – które powstały w Rzeczypospolitej Obojga Narodów lub dotyczą polskiej kultury, a są przechowywane w Szwecji. Tematem wystąpień były polonika przechowywane w szwedzkich muzeach i bibliotekach, relacje polsko-szwedzkie w XVI-XVIII w. oraz kwestia skali zniszczeń wojennych w okresie Potopu oraz wielkiej wojny północnej.

Badacze podsumowywali również stan dotychczasowych badań nad grabieżami dzieł sztuki w czasie najazdu Szwedów oraz nad tym, w jaki sposób te wydarzenia znalazły odbicie w pamiętnikach z tamtej epoki. Jednymi z uczestników konferencji byli dr Katarzyna Wagner i dr hab. Hubert Kowalski, który kierował poszukiwaniami zatopionych w Wiśle dzieł sztuki zagrabionych przez Szwedów podczas Potopu.

za; dzieje.pl

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski