Dworzec Centralny, linia średnicowa – praktycznie są już zabytkami!

    Na wakacje mieszkańcy Warszawy będą już odjeżdzać z zabytkowych dworców – mówi w rozmowie z Portalem Warszawskim, Jakub Lewicki, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zrobiłem wszystko aby zapobiec dewastacji tej konsekwentnej wizji, gdyż wielu chciało „modyfikować” te niezwykłe bryły, które rodziły się w artystycznych bólach. Dostaliśmy, na przykład, któregoś dnia propozycje, od bardzo znanego biura architektonicznego, aby otwarte dworce linii średnicowej, zamknąć betonowo – szklanymi dachami! Pomysł nie tyle co chybiony, ale przede wszystkim wprowadzający niewłaściwą narrację do czegoś co jest bardzo dobre – mówi Lewicki.

Poza tym wystarczy spojrzeć na wspaniałą bryłę takich dworców jak Ochota, Powiśle czy Stadion. To jest świetny powojenny modernizm, który należy chronić!

Wpis do rejestru nie wyklucza jakichkolwiek inwestycji na tym terenie. Chodzi tylko o to, żeby odbywały się pod kontrolą konserwatora – informuje w rozmowie z nami, Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Portal Warszawski

więcej o dworach tu; http://informator-stolicy.pl/artykul/dworzec-centralny-perelka-architektury-modernistycznej-bedzie-zabytkiem

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski