Jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce (Wesoła) z unikalnym wnętrzem, które jest dziełem jednego z najbardziej znanych polskich malarzy nie zasłużył na opiekę państwa?

„Stowarzyszenie Sąsiedzi dla Wesołej oraz mieszkańcy Wesołej alarmowali o braku zabezpieczeń dla kościoła pw. Opatrzności Bożej w dokumentacji przedstawionej przez GDDKiA w procedurze uzyskiwania decyzji środowiskowej. Odpowiedzialni za to urzędnicy do tej pory nic w tej sprawie nie uczynili.

Jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce z unikalnym wnętrzem, które jest dziełem jednego z najbardziej znanych polskich malarzy nie zasłużył na opiekę państwa.

    W 1979 roku nawa i prezbiterium świątyni zostały gruntownie przebudowane, ozdobione polichromiami i ikonami drogi krzyżowej Via Crucis autorstwa profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Jerzego Nowosielskiego.

    Absurdalna sytuacja jest możliwa, ponieważ jest wpisany do rejestru zabytków jako zabytek ruchomy. Takim skarbom kultury nie przysługuje żadne zabezpieczenie przy budowie drogi w bliskiej odległości, można wszak je łatwo wynieść. Problem polega na tym, że są to polichromie!!!

    Kościół został zbudowany ze składek lokalnej społeczności w ważnym i pięknym miejscu – na najwyższym wzniesieniu wydmy, która znajduje się w Lesie Milowym. GDDKiA planuje zbudować ostatni odcinek WOW 180 metrów od kościoła. Będzie on narażony podczas budowy i eksploatacji na drgania przy natężeniu ruchu ok. 100 tys samochodów na dobę.

    Dzielnica ma zostać podzielona na pół nasypem obwodnicy. Z zielonej, podmiejskiej, letniskowej zamieni się postindustrialne pobocze autostrady wbrew opinii samorządu i mieszkańcom. Zmieniono wariant jednym pismem dyrektora w GDDKiA, pomimo że z ich raportu wynikał inny. Nie udało nam się dowiedzieć dlaczego. – mówi specjalnie dla Portalu Warszawskiego, p. Katarzyna Białek ze stowarzyszenia Sąsiedzi dla Wesołej.

    Żądamy ekspertyzy, która potwierdzi, że naszemu kościołowi nic nie zagraża, że nie osunie się wydma na której stoi! W dokumentacji figuruje jako zabytek ruchomy, a w rzeczywistości polichromie są trwale związane z całą bryłą budynku! Temu miejscu należy się ochrona od instytucji państwowych zajmujących się ochroną zabytków.”

Portal Warszawski natychmiast włącza się do pomocy! Dziś  będziemy interweniować u prof. Lewickiego!

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski