Dziś mija 70. rocznica śmierci bohatera narodowego, rtm. Pileckiego. Na murze dawnego aresztu odsłonięto jego portret!

    Na więziennym murze dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów odsłonięto w piątek portret rtm. Witolda Pileckiego – oficera AK i dobrowolnego więźnia Auschwitz, który po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na śmierć. 25 maja mija 70. rocznica jego śmierci. Jakże inny życiorys od życiorysu Baumana!

W uroczystym odsłonięciu wzięli udział m.in. dzieci rtm. Pileckiego – Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki oraz wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

    Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Jacek Pawłowicz mówił, że rtm. Pilecki był jednym z „najważniejszych żołnierzy Wojska Polskiego, najpiękniejszej polskiej armii, jaką była Armia Krajowa”. Dodał, że „nikt wcześniej tej fotografii nie widział”. „Dzięki synowi chrzestnemu (uczestniczki Powstania Warszawskiego) Marii Szelągowskiej, widzicie państwo rtm. Pileckiego w stopniu rotmistrza, z odznaczeniami za rany” – poinformował Pawłowicz.

Andrzej Pilecki przyznał, że jego ojciec miał „chęć robienia i rozdawania zdjęć”, dzięki czemu – jak mówił – przed wojną trafiły one do Polski i dzięki temu „poszły w świat”.

za; PAP, zdj. PAP, Adam Guz

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski