Ruszyła druga część rewitalizacji warszawskiego „Żelazka”.

    Właśnie rozpoczęła się rewitalizacja tylnej fasady kamienicy Kacperskich. Za parę miesięcy, kamienica będzie w pełni lśnić swoim blaskiem 🙂

„Kamienica powstała dla Stanisława Kowalskiego, kupca z prowincji, który postanowił ulokować kapitał w nieruchomości. Nazwa własna pochodzi jednak od małżeństwa Stanisława i Kazimiery Kacperskich, długoletnich właścicieli. W 1938 kamienica została sprzedana za 1,3 mln zł Państwowemu Zakładowi Emerytalnemu.

Wczesnomodernistyczna kamienica czynszowa, wypełniająca szczelnie wąską działkę o obrysie trapezu. Posiada nietypowy rzut w kształcie litery A oraz malutkie podwórko „studnię” o wymiarach 2/8/4 m, na które wychodzą okna dwóch klatek schodowych i korytarzy. Dziewięciokondygnacyjna, w momencie ukończenia była jednym z dwu najwyższych domów mieszkalnych w Warszawie (drugi znajdował się na Mariensztacie przy Nowy Zjazd 7). Została wzniesiona zapewne w całości z cegły (stropy typu Kleina), zgodnie ze sztuką budowlaną, bez wydzielenia elementów konstrukcyjnych i użycia żelbetu.

Nowocześnie wyposażona w trzy windy, centralne ogrzewanie, hydrofory, łazienki gazowe, pralnię, a nawet centralne odkurzacze. W 1933 została ukazana w filmie fabularnym pt. „Dwanaście krzeseł” z Adolfem Dymszą w roli głównej.

Opis opracowany przez: Ewę Kominek

zdj. Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski