2⃣ maja 1⃣7⃣9⃣2⃣ roku założono cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie

    Projektantem był Szymon Bogumił Zug, ten sam który zaprojektował wspaniałą świątynie pod wezwaniem św. Trójcy, przeznaczoną dla wspólnoty augsburskich ewangelików!  W 1835 zbudowano kaplicę rodziny Halpertów, która służyła całej gminie luterańskiej. Przebudowano ją w latach 60. XIX wieku.

Warszawscy protestanci

Od czasu nocy św. Bartłomieja zaczynają się nieciekawe czasy dla niekatolickich chrześcijan. Europa Zachodnia zmagała się przez prawie 300 lat z tym potężnym konfliktem religijnym, ale był taki kraj w Europie gdzie ewangelicy, hugenoci, kalwini mogli czuć się bezpiecznie i jak u siebie. Poza tym uczestniczyli w najważniejszych przemianach społecznych i gospodarczych. To była Polska, najbardziej tolerancyjny kraj wyznający świętą zasadę wolności religijnej. Ta wolność doskonale wpisuje się w rządy oświeconego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który otaczał się chociażby Szymon Zugiem czy Kamsetzerem, dwoma wspaniałymi dworskimi architektami, ewangelikami!

Cmentarz

I właśnie projektantem cmentarza był Szymon Bogumił Zug, ten sam który zaprojektował wspaniałą świątynie pod wezwaniem św. Trójcy, przeznaczoną dla wspólnoty augsburskich ewangelików! W czasie powstania warszawskiego 1944 roku na jego terenie toczyły się ciężkie walki. Cmentarz został wówczas częściowo zniszczony. Przy wschodnim murze znajduje się lapidarium, w którym zgromadzono płyty i nagrobki, głównie z XIX wieku, które po zniszczeniach nekropolii (w tym ksiąg cmentarnych) trudno było umieścić na pierwotnym miejscu.

Na cmentarzu spoczywa około 100 tys. zmarłych. W lipcu 2014 cmentarz, razem z pięcioma innymi nekropoliami tworzącymi zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, został uznany za pomnik historii.

Protestanci w Warszawie byli i są dla niej darem. Bez nich Warszawa nie byłaby taka sama!

 


Kaplica Granzowa


Zostali tam pochowani między innymi;

  • Jan Chrystian Kamsetzer (1753–1795) – architekt na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • Emil Kipa (1886–1958) – historyk
  • Henryk Klawe (1832–1926) – farmaceuta, prezes Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, założyciel przedsiębiorstwa „Magister Klawe”
  • Wojciech Gerson (1831–1901) – malarz, pejzażysta, przedstawiciel realizmu,
  • Juliusz Bursche (1868–1942) – biskup ewangelicki, zamordowany przez hitlerowców (grób symboliczny).
  • Małgorzata Braunek (1947–2014) – aktorka
  • Irena Burke (1922–2000) – warszawska scenografka i kostiumografka teatralna
  • Konstanty Schiele (1817–1866) – współwłaściciel browaru Haberbusch i Schiele
  • Szymon Bogumił Zug (1733–1807) – architekt wielu klasycystycznych obiektów w Polsce
  • Emil Wedel (1839–1919) – przemysłowiec warszawski

za; wikipedia, na zdj. głównym fragment zachodniej części nekropolii, widoczny grobowiec Kronenbergów

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski