Ktoś demoluje zabytkową fabrykę kas pancernych na Strzeleckiej

   Jakby na potwierdzenie naszych słów z ostatniego artykułu o naszym smutnym mieście. Dwa miliony mieszkańców, jeden sprawiedliwy! Oto list czytelnika;   

   „Piszę, bo ktoś demoluje zabytkową fabrykę kas pancernych na Strzeleckiej. Przechodzę często obok, ale ostatnio coś mnie tknęło – nie zgadzało mi się parę detali. Pierwsze zdjęcie zrobiłem 31 marca 2018, drugie dzisiaj, 25 kwietnia. Na dzisiejszym widać, że środkowy „wspornik” i fragment muru zostały zwyczajnie zniszczone. Nie wiem, czy to menele, czy może właśnie realizuje się jakiś scenariusz deweloperski (zaraz majówka, nikogo nie będzie obchodzić jak coś się zawali), w każdym razie daję Wam znać. Później wyślę też do innych stron zajmujących się tematyką.”

    Na terenie dawnej Fabryki Kas Pancernych i Stalobetonowych Stanisław Zwierzchowski i Synowie przy ul. Strzeleckiej 30/32 na warszawskiej Pradze, zachowała się ceglana hala, wzniesiona przed I wojną światową. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków objął elewację frontową tego budynku ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków. Natomiast, w celu ochrony wartości widokowych, teren działki został ustanowiony strefą otoczenia zabytku. Od tej pory, każde roboty budowlane prowadzone na tej działce, nawet jeśli nie dotyczą elewacji wpisanej do rejestru, wymagają pozwolenia Stołecznego Konserwatora Zabytków.
W czerwcu tego roku, po wcześniejszym uzgodnieniu z konserwatorem, właściciel rozpoczął rozbiórkę obiektów magazynowo-produkcyjnych, znajdujących się w otoczeniu zabytkowej hali. W trakcie trwania prac, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków monitorowało ich postęp i wpływ na chronioną elewację hali fabrycznej.
W trakcie wizji przeprowadzonej w dniu 22 czerwca 2015 r. stwierdzono, że prace rozbiórkowe zostały już zakończone, a teren budowy uprzątnięty. Hala fabryczna, której część jest wpisana do rejestru zabytków, nie ucierpiała podczas prowadzonych prac. – tak dwa lata temu pisał stołeczny konserwator miejski. (http://zabytki.um.warszawa.pl/content/sto%C5%82eczny-konserwator-zabytk%C3%B3w-monitoruje-prace-na-terenie-fabryki-przy-ul-strzeleckiej-na-p)

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski