Zabytkowe meble wrócą do apteki przy ul. Nowy Świat 18/20? Jest bardzo duża szansa!

    Portal Warszawski jako pierwszy półtora roku temu  (tak, tak) poinformował Michała Krasuckiego, konserwatora miejskiego, o podejrzanym ruchu właścicieli w aptece przy Nowym Świecie 18/20. Okazało się wtedy, że z apteki zniknęły przepiękne zabytkowe meble wykonane przez Marconiego! Przez paręnaście miesięcy właściciele mimo NAKAZÓW ZWROTU, nic sobie  z nich nie robili, a meble jak do tej pory nie wróciły na swoje miejsce.

Ale chyba jest przełom!

Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin nakazuje przywrócenie zabytkowych mebli do apteki na ul. Nowy Świat 18/20 w Warszawie.

W lutym 2017 r. zdemontowano i wywieziono zabytkowe meble z Apteki przy ul. Nowy Świat 18/20, pomimo, że były one wpisane do rejestru zabytków. Do 2017 r. Apteka stanowiła jedyne w Warszawie wnętrze handlowe, z zachowanym oryginalnym dziewiętnastowiecznym wystrojem sztukatorskim oraz meblowym.
Przeniesienie zabytkowego zespołu mebli naruszyło wyjątkowy walor obiektu, którym jest niezmienność funkcji i miejsca przez ostatnie ok. 150 lat.

Zabytkowa oficyna przetrwała II wojnę światową w całości – wraz z nienaruszonymi wnętrzami – podkreśla prof. Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków. Zgodnie z decyzją Spółka AP-FARMA jest zobowiązana do przywrócenia zespołu mebli neogotyckich do ustalonego tradycją miejsca przechowywania w lokalu użytkowym na parterze południowej oficyny przy ul. Nowy Świat 18/20 w Warszawie najpóźniej do dnia 31.08.2018 r. Niewykonanie nakazu będzie skutkowało wszczęciem postępowania egzekucyjnego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


For. mwfc.pl

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski