Cztery wielofunkcyjne pływające pawilony przycumują do bulwarów Jana Karskiego i gen. George’a Smitha Pattona. Goście spacerujący po nadrzecznej promenadzie znajdą w nich przystanki statków pływających po Wiśle, restauracje, a także ogólnodostępne toalety. Dodatkową atrakcją będą tarasy widokowe.
„Nadrzeczna promenada na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do ul. Boleść zostanie ubogacona przez cztery pływające pawilony. Podstawową funkcją stalowych pontonów, o czterdziestometrowej długości, będzie zapewnienie miejsc do cumowania tramwaju wodnego oraz innych przewoźników wykonujących rejsy po Wiśle. W tym celu we wnętrzu pływających pawilonów znalazła się poczekalnia dla pasażerów, ogólnodostępne toalety, a na zewnątrz wygodne zejście z obiektu na statek i niezbędne urządzenia cumownicze.
– Dążymy do tego, aby stale zwiększać dostępność, ale też poprawiać jakość usług żeglugowych na Wiśle. Nowe przystanki są jednym z elementów tych zmian – tłumaczy Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Oprócz swojej podstawowej funkcjonalności obiekty pływające, przycumowane do bulwarów Jana Karskiego i generała George’a Smitha Pattona, będą pełnić jeszcze inne zadania. Dlatego też wnętrze barek zostało podzielne na trzy części. Pierwsza to oczywiście poczekalnia dla pasażerów żeglugi, wyposażona w stojaki na rowery, a także windę dla osób z niepełnosprawnościami o powierzchni blisko 33 m2. Druga to ogólnodostępna toaleta publiczna (o powierzchni 48 m2) – podzielona na część damską i męską, a także toaletę dla osób z niepełnosprawnościami. Jednym z zadań najemcy będzie dbałość o należyty stan sanitariatów. Ostatnim z elementów pawilonu jest sala barowa o powierzchni 63 m2 z pomieszczeniem technicznym. Część gastronomiczna jest przygotowana w stanie deweloperskim zamkniętym obejmującym m.in. ścianki działowe, pełne wyposażenie pomieszczeń węzłów sanitarnych oraz komplet instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej i klimatyzacyjnej. Doposażenie w oświetlenie oraz urządzenia kuchennie pozostały po stronie oferenta.
Docelowo przy bulwarach przycumują cztery pawilony – trzy przystanki i jedna przystań – każdy o powierzchni użytkowej 210 m2. Różnica pomiędzy obiema jednostkami wynika przede wszystkim z innego zagospodarowania pomieszczeń technicznych. Przystanki mają nieco większą przestrzeń przeznaczoną na działalność gastronomiczną, natomiast w przystani wygospodarowano pomieszczenie biurowe oraz magazyn, który może być wykorzystywany np. do przechowywania sprzętu wodnego. Na górnym poziomie zaplanowany został taras widokowy z barem przykrywany rozkładanymi markizami przeciwsłonecznymi.
System cumowania obiektów składa się z umieszczonych w narożach stop pali o długości 10 metrów (składanych na czas transportu), opuszczonych i podnoszonych wyciągarkami, a także cum łączących pawilon z lądem. Komunikacja z brzegiem odbywać się będzie za pomocą dwóch trapów. Krótszy będzie łączył pokład główny z dolnym poziomem bulwaru, a dłuższy – mający około 14 metrów – górny pokład z wysokim brzegiem bulwaru.
Obiekty zostały zaprojektowane jako całoroczne, jednak funkcjonowanie pawilonów przy bulwarze jest ograniczone jedynie do sezonu nawigacyjnego, po którym na zimę muszą być odholowywane do bezpiecznej przystani – Portu Żerańskiego. Podobnie będzie się działo w przypadku przechodzenia przez Warszawę wód wezbraniowych (stan wody powyżej 600 cm na wodowskazie Warszawa Port).”