28 października na naszej stronie pojawił się artykuł pod tytułem „Dźwięki oddawania moczu, spuszczania wody w sedesie przenikają do mieszkania”. Dotyczył on wolskiego budynku Bliska Wola Tower. Deweloper, czyli J. W. Construction, który jest odpowiedzialny za tę inwestycję zażądał od nas usunięcia całkowicie artykułu, który ich zdaniem jest kłamliwy i godzi to w ich dobry wizerunek bo porównujemy ich działania do patodeweloperki. Niestety, nie możemy się na to zgodzić, bo nikt poza nami nie będzie decydować o czym mamy pisać. Naszym obowiązkiem zaś jest opublikować stanowisko dewelopera, dlatego teraz to czynimy.
Przypominamy treść artykułu z 28 października
Kupiłem apartament w Bliska Wola Tower, na osiedlu Bliska Wola, od dewelopera JW Construction. W prospekcie informacyjnym zapisano, że ściany między lokalowe będą wykonane z cegły silikatowej, a wylewki z betonu.
Podczas prac wykończeniowych okazało się, że ściany między lokalowe wybudowano z lekkiej i kruchej cegły gipsowej (słynne „cienkie ściany” od JWC). Wylewki, niezwykle cienkie wylano z keramzytu, napowietrzonej mieszanki przenoszącej dźwięki kroków z sąsiednich lokali. – czytamy we wpisie właściciela mieszkania w ww. budynku.
Piony wentylacyjne wykonano z cegły gipsowej 10 cm, niedostatecznie zaizolowano rury. Sprawia to, że dźwięki oddawania moczu, spuszczania wody w sedesie, bardzo głośne dźwięki uderzeniowe (ponad 80db) przenikają do mieszkania przy korzystaniu z kuchni lub łazienki w innych lokalach. Zainstalowano głośne wentylatory Helios. Cienkie ścianki pionu przepuszczają buczenie wentylatora do innych pomieszczeń. Jest to uciążliwe w nocy.
Deweloper zainstalował w oknach nawiewniki biurowe, które stanowią znikomą przeszkodę dla dźwięków z zewnątrz.
Po kilku miesiącach w budynku zaczął osiadać styropian pod wylewami wzmagając problem przenoszenia dźwięków chodzenia zarówno z góry, jak i z sąsiednich mieszkań. Lekkie ściany z gipsu również nie zatrzymują dźwięków kroków.
J. W. Construction reaguje
To poważne zarzuty, które sformułowali Państwo na podstawie anonimowego wpisu JEDNEGO z mieszkańców, zamieszczonego na forum. Skupili się Państwo za to na powieleniu nieprawdziwych informacji, w sposób skrajnie nieobiektywny – czytamy w mailu. Dla kontrastu, załączamy opinię inspektora nadzoru budowlanego:
Ściany międzylokalowe są wykonane z bloczków silikatowych grubości 24 cm a korytarzowe grubości 18 cm, dodatkowo wygłuszone i ocieplone wełną mineralną grubości 5 cm. Bloczki silikatowe to materiał ceramiczny na ściany murowane o dużym ciężarze i tym samym o dużej izolacyjności akustycznej, oczywiście wszystkie ściany międzylokalowe i korytarzowe są wykonane zgodnie z dokumentacją projektową i zgodnie z informacją w prospekcie informacyjnym. Natomiast ściany działowe w lokalach są wykonane z bloczków gipsowych ORTh grubości 8 i 11 cm. Zabudowy pionów instalacyjnych tj. szachtów wentylacyjnych i kanalizacyjnych wykonano zgodnie z projektem z bloczków gipsowych grubości 11 cm o parametrach spełniających wymogi dla obudów takich kanałów. Kanały wentylacyjne w tych szachtach są zaizolowane wełną mineralną grubości 5 cm w celach izolacji akustycznej i przeciw skroplinom. Rury kanalizacyjne w pionach są wykonane ze specjalnego wygłuszającego materiału i niemożliwe jest aby powodowały hałas 80 decybeli, poziom ten jest zbliżony do głośności autobusu ruszającego z przystanku.
Wentylatory Helios są zamontowane i posiadają aprobaty i certyfikat zgodności na zastosowanie, działanie w lokalach mieszkalnych w zakresie działania i wydzielenia hałasu – są znacznie cichsze niż wymagania normowe. Odnośnie napowietrzaków w oknach, nie ma rozróżnienia na napowietrzaki biurowe i mieszkaniowe – każdy napowietrznik musi spełniać wymóg odpowiedniego napowietrzenia i izolacyjności akustycznej. Te wymogi spełniają napowietrzniki zainstalowane na Kasprzaka. Pod szlichtami posadzkowymi w lokalach zastosowano styropian akustyczny grubości 3 cm i styropian twardy grubości 3 cm. Zgodnie z projektem i zgodnie z zapisami prospektu informacyjnego. Szlichty są grubości 5 cm. Nie ma możliwości, aby styropian akustyczny pod szlichtami posadzkowymi uległ spłaszczeniu i stracił swoje właściwości akustyczne, ponieważ producent deklaruje jego właściwości akustyczne potwierdzone certyfikatem instytutu badawczego, wobec powyższego wszystkie postawione zarzuty są bezzasadne w zakresie akustyki.
Portal Warszawski. O krok do przodu