Czy stolica jest skazana na nielegalne reklamy na Trakcie Królewskim, naręczny handel na Starówce, potykacze przy restauracjach na Nowym Świecie i wieszaki z odzieżą na ozdobnych kratach kamieniczek? Miasto Stołeczne Warszawa wchodzi w kolejną fazę dbałości o Centrum i zabytkową cześć miasta. Park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy wchodzą właśnie w kluczowy etap.
Coraz bliżej
To już pewne. Prace nad parkiem kulturowym Historycznego Centrum Warszawy wchodzą właśnie w kluczowy etap. Z początkiem kwietnia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków pozytywnie zaopiniował nasz projekt uchwały tworzącej park. Uzyskanie opinii wojewódzkiego organu ochrony zabytków to nie tylko narzucony ustawą obowiązek. Zgodne stanowisko środowiska konserwatorskiego w kwestii ochrony wartościowego krajobrazu kulturowego Historycznego Centrum to podstawa sukcesu przyszłego parku. – czytamy na profilu wiceprezydent Warszawy, Renaty Kaznowskiej.
Stanowiąca akt prawa miejscowego uchwała o parku kulturowym będzie cennym narzędziem nie tylko dla samorządu, ale też dla służb konserwatorskich. Stanie się praktycznym sposobem ochrony pomnika historii Historycznego zespołu miasta Warszawy. Ułatwi wydawanie decyzji konserwatorskich w sprawach dotyczących m.in. lokalizacji ogródków gastronomicznych, nośników reklamowych czy obiektów małej architektury. Następny etapem jest wyłożenie projektu do publicznego wglądu wraz z możliwością składania uwag (zgodnie z art. 16 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami). Rada m.st. Warszawy obwieszcza o podjęciu prac nad utworzeniem parku kulturowego i wyłożeniu projektu w drodze uchwały. Wyłożenie projektu uchwały tworzącej park kulturowy jest planowane na czerwiec i potrwa (zgodnie z ww. ustawą) minimum 21 dni.
Mam nadzieję, że uchwalenie parku kulturowego Historycznego Centrum Warszawy nastąpi 6 lipca, czyli na ostatniej przedwakacyjnej sesji Rady Miasta – komentuje Kaznowska.