Co dalej z zabytkową kamienicą przy ul. Górnośląskiej 22?
Zbudowana w 1904 roku trzypiętrowa, 11-osiowa kamienica została wybudowana w 1904 Bogata secesyjna oprawa fasady budynku frontowego zawiera elementy zaczerpnięte ze świata flory, fauny i fantazji, m.in. fryz z liści i owoców kasztanowca, uskrzydlone główki kobiece i oryginalną kompozycję z pęków roślinnych otaczających pawia Drugą wojnę przetrwała bez większych uszkodzeń, po wojnie została upaństwowiona i duże apartamentowe mieszkania zamieniono na mniejsze. Niezwykle bogata w secesyjne dekoracje, szczególnie warte uwagi są przepiękne pawie. Obecnie opuszczona, czeka na remont.
Co dalej?
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał posiadaczowi zabytku przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych na terenie nieruchomości położonej przy ul. Górnośląskiej 22 w Warszawie. Mają zahamować postępujące procesy degradacji zabytku. Obecny stan zachowania oraz stan techniczny kamienicy stanowi zagrożenie dla jej chronionych prawem wartości.
Kamienica przy ul. Górnośląskiej 22 w Warszawie, w rejestrze zabytków znajduje się od stycznia 1990 r. Budynek wzniesiony został ok. 1900 roku zgodnie z rozwijającym się ówcześnie nurtem secesji. Kamienica zbudowana została w technologii budownictwa tradycyjnego. Szczególną uwagę przykuwa bogaty detal architektoniczny elewacji frontowej związany z ornamentyką i rzeźbą w postaci motywów głównie roślinnych (liści kasztanowca, kwiatów słonecznika, owoców) i zwierzęcych (pawi), ale również form takich jak fryzy, ryzality, pilastry, lizeny czy wolutowe wsporniki.
Od powyższej decyzji złożono odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.