Arcydzieło Malczewskiego odnalezione po latach…zostało „aresztowane”
Przez wiele dekad nieznane polskiej publiczność dzieło Jacka Malczewskiego, znane w przedwojennej literaturze jako „Rzeczywistość”, pozostawało ukryte w polsko-niemieckiej kolekcji rodzinnej. Odnalezienie tego obrazu na przełomie 2021 i 2022 stanowi istotne wydarzenie w skali polskiej historii sztuki. Praca ta jest bowiem ważnym ogniwem w cyklu najważniejszych symbolistycznych, wielopostaciowych obrazów malarza, w których odnosi się do kwestii powołania artysty, takich jak „Melancholia” czy „Błędne koło” – czytamy na stronie Desa Unicum.
Obraz trafi do Muzeum Narodowego w Warszawie
Jak podaje RMF24 obraz „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego – na polecenie prokuratury – został zabezpieczony i musi opuścić dziś siedzibę domu aukcyjnego DESA Unicum. Jak ustaliła dziennikarka RMF FM, dzieło trafi do Muzeum Narodowego w Warszawie.
Ministerstwo kultury twierdzi, że obraz „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego mógł zostać nielegalnie wywieziony z Polski w latach 50. ubiegłego wieku. DESA Unicum przekonuje, że ma papiery, że przez dekady obraz pozostawał w rodzinnej kolekcji polsko-niemieckiej.
Przejmowanie obrazu rozpoczęło się około godziny 12:00 – wtedy w domu aukcyjnym zjawiło się kilku umundurowanych policjantów z bronią automatyczną. Potem pod budynek podjechał samochód z pracownikami Muzeum Narodowego, do którego obraz zostanie przewieziony. Pracownikom instytucji kultury towarzyszyli uzbrojeni ochroniarze. Trudno się dziwić takiej obstawie, wszak obraz może być wart nawet 20 milionów złotych – czytamy w komunikacie RMF24.
Przesłanie obrazu
Skomplikowane przesłanie „Rzeczywistości” bierze się z zaskakującego zestawienia wielorakich porządków symbolicznych i historycznych. Malarz miesza w niej wątki religijne, związane z historią Rzeczpospolitej wraz z motywami z własnego życia codziennego. Splot przeszłości i teraźniejszości charakterystyczny dla ikonografii kluczowych dzieł Malczewskiego stanowi schedę odziedziczoną po malarstwie Matejki. W dziele tego artysty i nauczyciela Malczewskiego wypadki historyczne były poddawane analizie i osądzane przez pryzmat ich wpływu na późniejszej dzieje. W swoich znanych obrazach Matejko tworzył nie tyle wierne realiom epoki przedstawienia, co przede wszystkim historiozoficzne wizje, które budowały wyobrażenie dziejowego upadku Polski i stanowiły komentarz do współczesnej sytuacji politycznej kraju.