Na Wydziale Architektury PW powstaje koncepcja osady modułowej dla ukraińskich uchodźców

Na Wydziale Architektury PW powstaje koncepcja osady modułowej dla ukraińskich uchodźców, która posłuży do opracowania ogólnych wytycznych i standardów dla tego typu osad. Prace projektowe prowadzone pod kierunkiem prof. Anny Marii Wierzbickiej mają uwzględniać wyjątkowe potrzeby przesiedlonej ludności.

Modular Refugee Settlement Project – ProModSe

Polski projekt osady modułowej dla ludności uchodźczej Modular Refugee Settlement Project – ProModSe został wybrany do realizacji przez European Institute of Innovation and Technology (EIT) Community New European Bauhaus. Urbanistyczno-architektoniczna koncepcja zakłada przygotowanie mieszkań z infrastrukturą społeczną dla około 3,5 tysiąca osób.  W realizację zaangażowana zostanie społeczność akademicka z Polski i Ukrainy oraz sami uchodźcy, którzy przyjechali do Polski.


W przypadku podobnych osiedli dla uchodźców średni czas zamieszkiwania to około 17 lat, czyli okres dorastania. Z tego powodu zasadniczo jesteśmy przeciwni tymczasowym rozwiązaniom. Miejsce zamieszkania to przecież nie tylko dach nad głową. Równie ważna jest możliwość realizacji innych potrzeb – bezpieczeństwa, przynależności i tożsamości. Nie możemy też zapomnieć o odpowiednim standardzie i energooszczędności – wyjaśnia prof. Anna Maria Wierzbicka z Zakładu Projektowania Architektoniczno-Urbanistycznego Wydziału Architektury PW.


W skali mikro powstaną projekty segmentów w systemie modułowym dla rodzin o różnej liczbie członków, które dodatkowo można wtórnie łączyć i dzielić. Skala mezzo zakłada opracowanie wariantowe zestawienia segmentów w postaci kwartałów zabudowy. Z kolei w skali makro powstanie zespół mieszkaniowy dla około 3 tysięcy mieszkańców. Każda z nich ma oferować odpowiedni standard życia, niezbędną infrastrukturę społeczną oraz rozwiązania oparte na błękitno-zielonej infrastrukturze.

Projekt EIT Community New European Bauhaus Modular Refugee Settlement Project – ProModSe jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej. Ma zwiększyć świadomość roli, jaką mogą odegrać obywatele w poprawie jakości życia przesiedlonej ludności ukraińskiej.

Szacuje się, że około 11 milionów osób to uchodźcy wewnętrzni, którzy dotarli np. do Lwowa z innych obszarów Ukrainy. Oni szczególnie potrzebują mieszkań, ale nie tymczasowych, tylko takich, które będą mogły im służyć dłuższy czas oraz pomogą w odzyskaniu poczucia wspólnoty i przynależności.

za; Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Portal Warszawskiej

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły