Od dziś można oglądać wspaniałą wystawę „Baczyński bez filtra”

14 lutego bieżącego roku, z okazji 80. rocznicy powstania AK ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”, poświęconego Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, wybitnemu poecie, a także żołnierzowi batalionu „Parasol” Armii Krajowej, który zginął w Powstaniu Warszawskim.  Od dziś wszystkie prace można oglądać przed warszawską Kordegardą na Krakowskim Przedmieściu.

Wystawa „Baczyński bez filtra”

Konkurs rozpoczął się 4 sierpnia 2021 roku, czyli w rocznicę śmierci poety. Skierowany był do młodzieży szkolnej, a zdanie polegało na zrobieniu zdjęcia, będącego osobistą interpretacją wybranego wiersza Baczyńskiego. Okazało się, że młodzież wspaniale rozumiem Baczyńskiego a w połączeniu ze swoimi obrazami, zdjęciami, wzbogacili język interpretacji.

Od dziś w Kordegardzie można podziwiać fotografie, które stanowią wybór spośród tysiąca stu nadesłanych prac. Laureatki i laureaci konkursu – dzisiejsi nastolatkowie – wchodzą w dialog z poezją Baczyńskiego i pokazują, że żyjący 80 lat temu poeta jest nie tylko twórcą nieśmiertelnym, ale i poetą całkowicie współczesnym.

To siła jego fenomenu, który pozostaje cały czas bez zmian. Jak widać dla dzisiejszej młodzieży, Krzysztof Kamil Baczyński ma dokładnie tę samą siłę rażenia co prawie sto la temumówił na inauguracji wystawy, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński. – I nie jest prawdą, że dzisiejsza młodzież nie interesuję się tożsamością, czy historią Polski, interesuje, a ilość zgłoszonych prac jest tego żywym dowodem.



Wyniki konkursu

Kategoria – szkoły podstawowe:

Miejsce I, Felicja Black za zdjęcie „Samotność w deszczu”, będące interpretacją wiersza „Deszcze”.

Miejsce II, Karolina Gniewek za zdjęcie „Jestem”, będące interpretacją wiersza „Samotność”.

Miejsce III, Oskar Teul za zdjęcie „Tatuaż miasta”, będące interpretacją wiersza „O miasto, miasto”.

Kategoria – szkoły ponadpodstawowe:

Miejsce I, Nikodem Trojnar za zdjęcie „Ekspozycja”, będące interpretacją wiersza „Biała magia”.

Miejsce II, Benedykt Rogala za zdjęcie „Jak posąg”, będące interpretacją wiersza „Z wiatrem”.

Miejsce III, Maria Mazur za zdjęcie „Sierpniowy sen”, będące interpretacją wiersza „Zmora”.


 

W naszej codziennej pracy uczymy czerpać z doświadczeń przeszłych pokoleń. Dlatego w roku Baczyńskiego zaprosiliśmy młodych ludzi do interpretacji jego poezji, przekonując ich, że to tylko od nich zależy, kim jest Baczyński dzisiaj. Uczestnicy konkursu nie tylko odważyli się ściągnąć poetę z cokołu i go ożywić, ale przede wszystkim weszli w dialog z swoimi rówieśnikami urodzonymi 100 lat temu. Jesteśmy szczęśliwi i wzruszeni, że przedsięwzięcie Baczyński bez filtra jest wciąż żywe, a od dziś możemy podzielić się twórczością młodych ludzi z szeroką publicznością Kordegardy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. – W Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

 

Wystawę można oglądać do 18 sierpnia 2022 roku.

Organizatorem Konkursu była Fundacja na Rzecz Wielkich Historii, a Mecenasem – Fundacja PGE. Honorowy patronat nad konkursem objęły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły