W brytyjskim Newark, odsłonięto pomnik Ireny Sendlerowej

26 czerwca (sobota) w miejskim parku Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii odsłonięto pomnik upamiętniający Sendlerową. Fundatorem pomnika jest Instytut Pamięci Narodowej. Inicjatywa upamiętnienia zyskała wsparcie Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego, Prezes IPN Jarosław Szarek bez chwili wahania pozytywnie odpowiedział na prośbę o wsparcie upamiętnienia Ireny Sendlerowej, która w heroiczny sposób zaangażowała się w pomoc Żydom podczas II wojny światowej.

Andrew Lilley

To brytyjski rzeźbiarz, autor wielu zarówno historycznych jak i komercyjnych rzeźb, które znajdują się w zakątkach całego świata, stworzył rzeźbę bohaterskiej Polki zafascynowany historią jej życia. Realistyczne dzieło przedstawia Sendlerową w chwili wyprowadzania z getta dwójki dzieci.


– Robiłam tylko to, co każdy powinien zrobić – wspominała po latach Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w czasie wojny działaczka Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dzięki jej poświęceniu od Zagłady uratowało się nawet 2,5 tys. żydowskich dzieci, które wyprowadzono z getta warszawskiego i ukryto w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach.


Bohaterka

Sendlerowa nie lubiła, gdy nazywano ją bohaterką. Gdy po latach pytano, czy się bała, odpowiadała szczerze, że tak, ale że nienawiść do oprawców była silniejsza niż strach. Wiele lat milczała na temat swojej działalności w czasie wojny.


„While I was sculpting I played video recordings of Holocaust survivors sharing their experiences and I took inspiration from an image of a Syrian refugee who was holding a baby,” he said. – Andrew Lilley.


Pomnik stanął w pobliżu największego polskiego cmentarza wojennego w Wielkiej Brytanii, na którym spoczywa 440 żołnierzy Wojska Polskiego -w tym ponad 350 lotników- oraz trzech emigracyjnych prezydentów RP: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski.

 

 

za; IPN, Polish Cultural Institute, BBC

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły