Dobre i złe wiadomości z baru Złota Kurka

Zlecone przez Stołecznego Konserwatora Zabytków badania sondażowe pokazały, że na pierwszym piętrze dawnego, kultowego baru, znajdujące się tam kiedyś dekoracyjne kafelki zostały usunięte☹️ Stało się to zapewne podczas jakiegoś późniejszego remontu. Pozostały po nich tylko odciski w zaprawie. Jedynie kilka gładkich płytek przetrwało przy wnęce podokiennej w jednym z pomieszczeń. Tak więc prysła nadzieja, że piętro będzie tak samo jak parter ozdobione łysogórskimi kafelkami.

Dobra wiadomość

Dobrą wiadomością jest to, że biała farba na płytkach wzdłuż schodów łatwo schodzi, a spod niej wyglądają charakterystyczne łysogórskie płytki z motywami zwierząt i roślin. Nie obyło się także bez zaskoczeń. Konserwatorzy odkryli pod wtórymi gresowymi płytami podłogi dwukolorowe lastryko z kwadratową wstawką z irysków. Jak wygląda posadzka w całości dowiemy się po zdemontowaniu wszystkich gresowych płyt.

Okazało się także, że obecnie białe tło grzejników to w rzeczywistości zamalowane oryginalne czarne kafelki.
 

 

Bar Złota Kurka mieścił się nieprzerwanie od 1952 r. w budynku przy ul. Marszałkowskiej 55/73. Charakterystycznym elementem wystroju lokalu są znajdujące się na parterze dekoracje wykonane w 1952 r. Są to dwie ścienne mozaiki – animalistyczne kompozycje autorstwa Hanny Żuławskiej oraz ukryta do niedawna pod panelami pcv, dekoracja ścienna, wykonana z płytek ceramicznych o wymiarach 15 na 15 cm.

Jak już informowaliśmy, ściany sali na parterze na prawie całej wysokości pokrywają ceramiczne kafelki, gładkie i wzorzyste przedstawiające zwierzęta i motywy roślinne. Wykonała je Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kamionka” z Łysej Góry.

za; Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

 
 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły