Niepewny los reliktu przedwojennej Warszawy z ul. Szpitalnej

Kilka dni temu zakończyły się badania bruku odkrytego podczas budowy zmiany centrum na wysokości ul. Szpitalnej. Okazało się, że odsłonięty bruk został ułożony w tym miejscu po II wojnie światowej, a do brukowania użyto materiału przeniesionego z innej, nieznanej lokalizacji. W związku z tym MWKZ wspólnie z wykonawcą remontu placu zdecydował, że odkryte fragmenty bruku zostaną zdemontowane, zabezpieczone i powtórne użyte przy remontach historycznych bruków w innych rejonach śródmieścia – informuje stowarzyszenie Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki.

Stacja transformatorowa

Tymczasem na terenie inwestycji znajduje się jeszcze jeden relikt przedwojennej Warszawy, którego los jest niepewny. Na poziomie chodnika przy ulicy Szpitalnej 1 znajduje się pokrywa komory transformatorowej, która powstała w tym miejscu najprawdopodobniej w latach 20. ubiegłego wieku i jest świadkiem elektryfikacji śródmieścia. Stacje transformatorowe są elementem sieci elektroenergetycznej przeznaczonym do przetwarzania i rozdzielania energii elektrycznej. W Warszawie stosowano trzy typy stacji: kioskowe w formie blaszanych walców, podziemne oraz stacje zakładane w budynkach należących do odbiorców.

Podziemne trafostacje były budowane tam, gdzie nie było miejsca na naziemne stacje kioskowe i można je znaleźć m.in. przy placu Zbawiciela, w Łazienkach Królewskich, czy na ulicy Senatorskiej. Łącznie na terenie Warszawy znajdowało się 31 podziemnych trafostacji ulokowanych pod chodnikami lub jezdniami. Transformatory obecnie nie są użytkowane, jednak ich pokrywy w chodnikach i jezdniach przetrwały do dziś. Jaki los czeka pokrywę stacji transformatorowej z ulicy Szpitalnej?

za; Kamień i co?   

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły