Mateusz Sitek miał 21 lat. Służył w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej od 18 grudnia 2023 r. Wcześniej był w Wojskach Obrony Terytorialnej. Pochodził z małej wioski w gminie Rząśnik pod Wyszkowem na Mazowszu, i z wiarą poszedł służyć naszej Rzeczpospolitej. Zginął wskutek ataku migranta w czasie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony pośmiertnie awansował oraz odznaczył Mateusza Sitka „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”. Zmarł 6 czerwca 2024 roku.
Każdy nasz kamień ma swoją historię – ta opowiada o odwadze
Tak brzmi motto firmy, która powstała w 1985 roku. Od roku 2017 razem z wybitnym polskim rzeźbiarzem, Krzysztofem M. Bednarskim, pracownia tworzy oryginalne i doskonale wszystkim znane nagrobki dla znaczących postaci świata kultury i nauki. To oni wykonali nagrobek Wojciecha Fangora, Krzysztofa Pendereckiego, Tomasza Stańko czy Adama Zagajewskiego. Teraz podjęli się wykonać rzeźbę nagrobną dla śp. Mateusza Sitka. Zapewne w ten sposób chcą uczcić Jego pierwszą rocznicę śmierci!
Zaczynamy tworzyć rzeźbę nagrobną dla śp. Mateusza Sitka, który zginął na służbie, chroniąc polską granicę. W ich pracowni powstaje coś więcej niż pomnik – powstaje trwała pamięć o poświęceniu i odwadze. W naszej pracowni powstaje coś więcej niż pomnik – powstaje trwała pamięć o poświęceniu i odwadze – czytamy na stronie pracowni.
Portal Warszawski. O krok do przodu