Prokuratura zajmie się Ostatnim Pokoleniem! Ordo Iuris składa zawiadomienie
Zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia szeregu wykroczeń i przestępstw przez kilkudziesięciu działaczy klimatycznych, którzy w listopadzie i w grudniu blokowali jezdnie w Warszawie. Działania aktywistów polegają na tamowaniu i utrudnianiu ruchu drogowego, co powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i sprowadza niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Aktywiści robią to w celu zmuszenia organu władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia określonych czynności, jednak narażają tym samym wiele osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, jak również zakłócają porządek publiczny.
Ordo Iuris wskazuje, że działania Ostatniego Pokolenia mogą wypełniać znamiona przestępstwa o charakterze terrorystycznym
Wskazała na to też warszawska policja w komunikacie na portalu społecznościowym X: „nie ma zgody na zachowania, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia a nawet życia innych obywateli, chociażby w sytuacji, kiedy dochodzi do blokowania przejazdu służb ratunkowych, które ratują ludzkie życie”.
Ekoaktywiści podkreślają, że są świadomi tego, że popełniają wykroczenia i przestępstwa. „To nie jest łatwa rzecz łamać prawo w imię nas wszystkich” – mówiła Martyna Leśniak, rzecznik Ostatniego Pokolenia podczas kolejnej blokady Wisłostrady, które miało miejsce 13 grudnia.
Ordo Iuris wskazuje, że działania Ostatniego Pokolenia mogą wypełniać znamiona przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Zgodnie z art. 115 § 20 pkt 2 Kodeksu Karnego, „przestępstwem o charakterze terrorystycznym jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 5 lat, popełniony w celu zmuszenia organu władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa albo organu organizacji międzynarodowej do podjęcia lub zaniechania określonych czynności”. Tymczasem aktywiści klimatyczni wielokrotnie żądali spotkania z premierem RP w celu zmuszenia Rady Ministrów do realizacji postulatów Ostatniego Pokolenia, pod rygorem kontynuowania blokady dróg publicznych. W środę 11 grudnia odbył się protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, którego uczestnicy bezskutecznie domagali się spotkania z premierem. W rezultacie, aktywiści w piątek 13 grudnia zorganizowali – zgodnie z zapowiedziami – kolejną blokadę Wisłostrady, w której według organizatorów, uczestniczyło od 40 do 50 osób. Zachowanie tych osób może wyczerpywać znamiona przestępstwa określonego w art. 174 § 1 KK, tzn. przestępstwa polegającego na sprowadzaniu niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi do 8 lat. Z uwagi na fakt, że czyny te zostały popełnione w celu zmuszenia Prezesa Rady Ministrów do podjęcia określonych czynności, przestępstwo to należy potraktować jako przestępstwo o charakterze terrorystycznym w rozumieniu art. 115 § 20 pkt 2 KK.
Do podobnych wniosków doszedł niemiecki Sąd Krajowy w Monachium. Na mocy prawomocnego wyroku, grupa klimatyczna Ostatnie Pokolenie została uznana za zorganizowaną grupę przestępczą.
Złożenie zawiadomienia do prokuratury jest już kolejnym działaniem ze strony Ordo Iuris w celu przeciwdziałania bezprawnej aktywności klimatystów. W maju Instytut opublikował poradnik dotyczący tego, jak reagować na działania aktywistów klimatycznych. W jego treści prawnicy Instytutu wskazują m.in., co robić, gdy mamy do czynienia z blokadą ulicy oraz czy można wobec osób nielegalnie protestujących zastosować siłę fizyczną lub dokonać ich obywatelskiego zatrzymania.