[VIDEO] Tak wygląda odrestaurowana Notre-Dame de Paris

15 kwietnia 2019 roku zostanie z nami do końca życia. Tego dnia doszło do pożaru najważniejszej katolickiej świątyni, Notre Dame w Paryżu, a my byliśmy jednym z najważniejszych serwisów w Polsce który, który transmitował i tłumaczył bezpośrednio całe zdarzenie z Paryża. Pisaliśmy też, że w skarbcu katedralnym Notre Dame znajdował się się relikwiarz Drzewa Świętego, który był obecny przy koronacji polskich królów, od czasu Władysława Jagiełło zaczynając. W 1699 bezprawnie wywozi go po abdykacji bardzo kiepski król Jan Kazimierz. Relikwie uratował konstytucyjny proboszcz Saint-Germain-des-Prés, sam relikwiarz został przetopiony w czasie niszczycielskiej Rewolucji Francuskiej. Po rewolucji przekazał owe relikwie do katedry Notre Dame.

Zachowano porządek

Z trzynastoma milionami odwiedzających rocznie, katedra Notre-Dame de Paris jest jednym z obowiązkowych punktów stolicy. Jest to zarówno miejsce kultu, jak i zabytek, będący świadkiem historii Paryża od czasu jego budowy. Zapowiedziane na 8 grudnia 2024 r. ponowne otwarcie katedry jest niecierpliwie oczekiwane.

Według francuskiej, specjalistycznej prasy, Notre Dame miała być pozbawiona katolickich emblematów, i restauracja zabytku miała iść w stronę tzw. uniwersalizmu religijnego. Znaczy to mniej więcej tyle, że samo wnętrze miało być pozbawione katolickich atrybutów. Wszystko jednak wskazuje, że Francja przechodząca potężny kryzys tożsamościowy połączony z najazdem muzułmanów, zostanie przy pradawnym porządku.

Projekt przebudowy obszaru wokół katedry prowadził architekt krajobrazu Basa Smetsa z firmą architektoniczno-urbanistyczną GRAU. Aspekt dziedzictwa kulturowego powierzono firmie architektonicznej Neufville-Gayet.  Przeprojektowano  jednak dziedziniec tak aby zaoferować bardziej przyjazną, wypełnioną roślinami przestrzeń z udogodnieniami dla odwiedzających i wiernych. Ta transformacja ma na celu uczynienie doświadczenia Notre-Dame bardziej kojącym i duchowym, pozwalając każdemu cieszyć się odnowionym otoczeniem wokół tego obowiązkowego zabytku – jak czytamy w oficjalnych przekazach paryskich.  Podziemny parking pod dziedzińcem Notre-Dame de Paris zostanie przekształcony w „wewnętrzną promenadę „. To dodatkowe 3000 metrów kwadratowych, w których zmieści się księgarnia, kawiarnia, toalety, przechowalnia bagażu i nowa dostęp do krypty archeologicznej. Wstęp do katedry nadal zostanie bezpłatny.

Na pewno największą stratą jest najstarsza więźba dachowa, która stanowiła wzorzec dla wielu kościołów katolickich. Dziś wnętrze Notre Dame wygląda tak:

 

 

 


Prace mogłyby postępować szybciej i wygodniej, ale zdecydowano się na użycie średniowiecznych technik obróbki drewna. Dębowe belki powstały w warsztatach ciesielskich przy użyciu siekier. Było to wielkie wyzwanie, ale i fascynujący eksperyment. Cieśle mieli poczucie, że wchodzą w buty swych poprzedników sprzed stuleci, mierząc się z tymi samymi problemami i wykonując tą samą pracę. Dla powstania więźby dachowej ścięto łącznie ok. 1200 dębów. – opoka.org.pl.


 

Cała ceremonia będzie transmitowana przez France Télévisions 7 grudnia podczas ceremonii wieczornej i 8 grudnia rano, a także o 18:30 podczas pierwszej mszy otwartej dla publiczności.

Ale ponowne otwarcie Notre-Dame de Paris nastąpi. 8 grudnia 2024 r.i  będzie oznaczał nie tylko odrodzenie tego architektonicznego arcydzieła, ale także wytrwałość i determinację wszystkich, którzy pracowali nad jego przywróceniem. Data do zapamiętania dla wszystkich miłośników kultury i dziedzictwa. Jest to charakterystyczny budynek w Paryżu, podobnie jak jego dziedziniec, w którym znajduje się krypta archeologiczna Ile de la Cité, zachowująca pozostałości Paryża z przeszłości, świadectwo historii jednego z najczęściej odwiedzanych miast na świecieczytamy na stronie sortiraparis.com.

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły