Niezwykły cykl wykładów poświęconych ks. Jerzemu w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

W tym roku przypada 40 rocznica morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki oraz 14 rocznica Jego beatyfikacji. Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskie jest sposobnością do poznania świętego męczennika czasów współczesnych. Ekspozycja zaczyna się od domu rodzinnego w Okopach na Podlasiu, w miejscu które ukształtowało młodego Alka.

Pierwszy wykład odbędzie się już za tydzień, w środę 2 października o 16:30

W październiku, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbędą się wykłady przybliżające bł. Jerzego Popiełuszkę. Sama wystawa kończy się 3 listopada, dlatego też muzeum ostatni miesiąc skupi się na spotkaniach, szczególnie z młodzieżą. O jego życiu, powołaniu, domu rodzinnym i męczeństwie opowiadać będą autorzy wielu publikacji poświęconych ks. Jerzemu. Ostatnie spotkanie poświęcone będzie sztuce lat 80. XX w., która była odpowiedzią na takie wydarzenia jak stan wojenny, Solidarność, strajki itd.

Pierwszy wykład odbędzie się już za tydzień w środę 2 października o 16:30, a poprowadzą go dr Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki, autorzy Biografii bł. Jerzego Popiełuszki. Wszystkie zaplanowane spotkania odbędą się w kolejne środy października, zawsze o godzinie 16:30-17:30. Spotkanie będą nagrywane i publikowane na YT. Uczestnicy po wykładach będą mogli zapoznać się z wystawą dedykowaną ks. Jerzemu w 40 rocznicę męczeńskiej śmierci.

A lekcja na wystawie: „Prawda i Wolność. Ks. Jerzy Popiełuszko” jest propozycją skierowaną do uczniów szkół podstawowych z klas 7 i 8 oraz uczniów szkół średnich. Lekcja w formie oprowadzania realizowana jest w godzinach przedpołudniowych po wcześniejszym umówieniu terminu. Więcej informacji na stronie: https://maw.art.pl/.

W ostatnim miesiącu wystawy Muzeum Archidiecezji zaprasza także na czwartkowe oprowadzania po ekspozycji, które rozpoczną się o 16:00 (terminy: 3.10; 10.10; 17.10. 24.10.)

Narrację zaczynamy w rodzinnym domu w Okopach, następnie towarzyszymy Alkowi Popiełuszko w Warszawskim Seminarium Duchownym i w koszarach w Bartoszycach. Wraz z młodym kapłanem poznajemy świat – odwiedzamy Stany Zjednoczone i zwiedzamy Europę. Wracamy do Ojczyzny, gdzie panujący od lat komunizm zniewala ludzi. Szara codzienność ma przebłyski światła i nadziei – wizyty papieża Jana Pawła II i zryw Solidarność. Z księdzem Jerzym wchodzimy do Huty Warszawa. Stan wojenny – czas represji, aresztowań, przesłuchać i Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Widzimy system osaczający kapłana – trud i trwanie… Prosektorium… Pieta… Marianna, Matka błogosławionego już wybaczyła mordercom… Jesteśmy wśród tłumów żegnających kapłana Solidarności. I jeszcze Apokalipsa, tłocznia i powrót do Domu Ojca – czytamy na stronie Muzeum.

40 rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszko – to okazja do przypomnienia błogosławionego kapłana, który był wierny do końca, który żył i głosił prawdę, bo był wolnym człowiekiem

Na wystawie, poprzez zgromadzone zdjęcia i obrazy, przybliżone jest tło historyczne II połowy XX w., i pokazana prawda czym w rzeczywiści był komunizm i jak traktowano obywateli PRL. Na tle omawianych wydarzeń poznajemy rolę Kościoła i posługę ks. Jerzego. Widzimy system osaczania i morderstwo, które było zaplanowane i brutalnie wykonane. Wystawa pokazuje także wymiar eschatologiczny męczeńskiej śmierci kapłana.

W tym roku przypada 40 rocznica morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki oraz 14 rocznica Jego beatyfikacji. Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskie jest sposobnością do poznania świętego męczennika czasów współczesnych. Ekspozycja prowadzi nas od domu rodzinnego w Okopach na Podlasiu, w miejscu które ukształtowało młodego Alka. Następna stacja to Warszawa i Seminarium Duchowne, to miejsce które wybrał na duchową i intelektualną formację oraz Bartoszyce, gdzie przez dwa lata jako kleryk, odbywał służbę wojskową i gdzie dawał świadectwo swojej wiary i męstwa.

Kolejne przestrzenie wystawy opowiadają o podróżach młodego kapłana, w tym o zwiedzaniu Stanów, w których był 4 krotnie oraz o szarej rzeczywistości Polski czasów Komuny. Rok 1980 to zryw Solidarności, w który jakby z „przypadku” w pełni zaangażował się ks. Jerzy. Stan wojenny i Osaczenie, to dalsze etapy raz wybranej drogi, której był wierny do końca. Nagle przerwane życia kapłana to przestrzeń zadumy, refleksji, ciszy… Śmierć nie kończy opowieści i naszego spotkania z księdzem Jerzym. Dalsza droga prowadzi nas przez pogrzeb, który był największą manifestacją w historii Polski, i Apokalipsę do Domu Ojca.

 



🟦 Dbamy o pamięć i ofiarach systemów totalitarnych. Spodobał Ci się artykuł? Możesz postawić nam kawę: https://buycoffee.to/portalwarszawski


 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły