Z satysfakcją przyjmuję orzeczenie Sądu Najwyższego potwierdzające słuszność mojego stanowiska o nielegalności usunięcia prok. Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego przez rząd Premiera Donalda Tuska. Zarówno nielegalne usunięcie Dariusza Barskiego, jak i bezprawne powołanie na funkcję Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka, stanowią w istocie rażące pogwałcenie konstytucyjnej zasady praworządności – czytamy na profilu Prezydenta, Andrzeja Dudy.
Zapytacie dlaczego jednak problem obowiązywania prawa jest ważny?
Pytanie o to czy prokurator Dariusz Barski jest wciąż Prokuratorem Krajowym sprowadza się do określenia tego czy przepis prawny zawarty w art. 47 ustawy wprowadzającej ustawę prawo o prokuraturze obowiązywał w chwili gdy prokurator Barski został przywrócony do służby czynnej, a następnie powołany na pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego – wyjaśnia Michał Sopiński, doktor nauk prawnych.
Jest to pytanie z zakresu teorii i filozofii prawa – specjalności w której napisałem i obroniłem na UW z wyróżnieniem doktorat. Dlatego pozwolę sobie odpowiedzieć. Otóż przepis prawny zawarty w art. 47 ustawy wprowadzającej ustawę prawo o prokuraturze nie tylko obowiązywał w chwili gdy prokurator Barski został przywrócony do służby czynnej, a następnie powołany na pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego ale obowiązuje także dzisiaj 12 grudnia 2024 roku. Wbrew sugestiom – sprzecznym z ZTP – nie ma on charakteru epizodycznego czy incydentalnego.
Zapytacie dlaczego jednak problem obowiązywania prawa jest ważny?
Otóż dla prawnika żeby prawo było prawem musi formalnie (tetycznie) obowiązywać. Obowiązywanie tetyczne polega ono na uznaniu, że prawo (norma prawna, przepis prawny) obowiązuje wówczas, gdy:
1) zostało właściwie ustanowione w przepisach prawnych (tj. przez kompetentny organ, zgodnie z właściwym trybem prawotwórczym, w odpowiedniej formie) lub zgodnie z logicznymi regułami wnioskowań prawniczych wyprowadzonych z innych norm;
2) zostało urzędowo ogłoszone (promulgowane);
3) nie zawiera sprzeczności, a jeśli się one pojawią, zostają usunięte dzięki zastosowaniu reguł kolizyjnych. Nie obowiązują tylko te normy, których sprzeczności nie udało się wyeliminować;
4) nie zostało uchylone przez przepisy derogacyjne lub w inny sposób;
5) nie zostało uznane za sprzeczne z Konstytucją rp lub innymi aktami wyższego rzędu przez Trybunał Konstytucyjny.
Żadna z tych negatywnych przesłanek nie zachodzi w kontekście art. 47 ustawy wprowadzającej ustawę prawo o prokuraturze.
Co oznacza że Pan Dariusz Barski wciąż jest Prokuratorem Krajowym.
za; Michał Sopiński, 12 stycznia 2024 rok.
Portal Warszawski. O krok do przodu