Najważniejsza w Polsce instytucja zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji traci wybitnego lidera, a odejście planują inni ważni naukowcy Prof. Aleksander Mądry (MIT/OPENAI) również rezygnuje. Mądry wniósł znaczący wkład do teorii algorytmów. W szczególności w 2011 r. przedstawił algorytm aproksymacji problemu maksymalnego przepływu w grafach złożoności czasowej.
To jest już prawdziwa katastrofa co się dzieje z nauką i rozwojem pod rządami Lewicy
Cały świat w tej chwili rozwija AI, a nasi politycy/urzędnicy destabilizują rozwój najważniejszej dziś technologii w której mamy topowych ekspertów. Decyzja Rady Nadzorczej o wyborze nowego prezesa IDEAS NCBR musi zostać prześwietlona przez dziennikarzy ponieważ wygląda na to, że nie ma ona żadnego uzasadnienia merytorycznego. Światowej klasy naukowca powszechnie szanowanego w środowisku osób zajmujących się sztuczną inteligencją, zastępuje się tu osobą mało znaną, ze znacznie mniejszymi osiągnięciami – pisze Michał Podlewski.
Nowo wybrany prezes dr hab. inż. Grzegorz Borowik na swoim linkedinie ma przypisaną informację, że jest pracownikiem w firmie zajmującej się badaniem włosów (TrichoLAB), jest też profesorem Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej (czy ktoś słyszał o czymś takim?). Jak się okazuje w spisie wykładowców tejże uczelni możemy odnaleźć Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Na tej samej uczelni pracuje również Piotr Wróblewski, który dołączył do Rady Nadzorczej IDEAS NCBR w lipcu 2024 roku wraz z 2 innymi osobami – Martą Currit oraz Magdaleną Zajchowską (wpis w krs 18 lipca). Następnego dnia (19 lipca) pojawiło się ogłoszenie (gov pl) o konkursie na stanowisko Prezesa. Wyniki podano wczoraj. Jakie kompetencje posiadają te anonimowe do tej pory osoby (wciśnięte już za nowej władzy do Rady Nadzorczej) w przypadku oceny osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji czy kierowania taką jednostką badawczą?? Co wpłynęło na taką decyzje? Te sprawy muszą zostać wyjaśnione, ponieważ budzą one powszechne oburzenie.
Profesor Sankowski był twórcą tego ośrodka i pierwszym prezesem. Jest jedynym polskim naukowcem, który zdobył cztery granty ERC przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. W IDEAS NCBR udało mu się stworzyć zespoły regularnie uzyskujące wyniki naukowe doceniane na czołowych światowych konferencjach. To on ściągnął na spotkanie Sama Altmana z OpenAI.To jego zna większość osób ze świata AI. To on robił co mógł by ściągnąć najlepszych specjalistów do naszego kraju. To on powinien dalej kierować tą instytucją. W przeciwnym wypadku grozi jej zapaść w skutek odejścia kolejnych naukowców. A powinniśmy ją skalować o nowe ośrodki jeśli chcemy myśleć o zatrzymaniu najlepszych.
Prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu Oksfordzkiego mówi tak ,,Jestem zaskoczona tą decyzją i martwi mnie przyszłość AI w Polsce z nowym prezesem, który nie ma odpowiedniego profilu”. Ta sprawa to tylko wierzchołek góry lodowej obrazujący jak nowa władza podchodzi do rozwoju i technologii, poza pustymi sloganami wygłaszanymi na kolejnych konferencjach nie ma żadnych konkretnych działań wspierających rozwój innowacji, nie ma też mowy o poważnych środkach które wspierałyby naszych naukowców.
Gawkowski wywalczył do tej pory 0 zł (słownie zero złotych) na Fundusz AI. Wiceminister Nauki Gdula zniechęca do korzystania z AI. Kolejne osiągniecie tej władzy to publiczny konflikt z Polską Akademią Nauk. Docierają do mnie informacje, ze nie korzysta się z wiedzy prawdziwych ekspertów od technologii tylko od prawników (od regulacji). Czy ktoś może podać jedną innowacyjną rzecz, która została wdrożona w praktyce przez nową ekipę rządzącą jeśli chodzi o AI?
IDEAS NCBR pod rządami prof. Sankowskiego to był do tej pory jeden z niewielu jasnych punktów, który pozwalał z nadzieją patrzeć w przyszłość. Bez rozwoju własnych AI rozwiązań, które możemy sprzedawać, zostaniemy skazani tylko na te od największych światowych korporacji czy nawet z Chin. Nie pozwólmy by decyzje polityczne zniszczyły tak ważną dla naszego rozwoju instytucję.
🟦 Reagujemy kiedy dzieje się coś ważnego. Spodobał Ci się Artykuł? Możesz postawić nam kawę: https://buycoffee.to/portalwarszawski
Portal Warszawski. O krok do przodu