Po modernizacji parku Akcji „Burza”, którą chwaliło się miasto, zniknęły drewniane krzyże powstańcze, ustawione wzdłuż drogi na szczyt kopca. Okazało się, że nie zostały one przeniesione do magazynu jak twierdziło miasto, tylko były „pyrgnięte” w gąszczach na kopcu. Potwierdzają to okoliczni mieszkańcy, którzy poinformowali o tym naszą redakcję.
Presja ma sens
„Od początku przyglądałem się tej historii jako radny, a do tego mieszkam przy ulicy Czerniakowskiej, więc znam ten kopiec bardzo dobrze” – powiedział w rozmowie z PAP radny szef mokotowskich radnych PiS Radosław Sosnowski.
W 2004 roku, gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego powstało Muzeum Powstania Warszawskiego, a także koncepcja rewitalizacji zaniedbanego Kopca Powstania Warszawskiego. „Pieniędzy i czasu starczyło tylko na to, żeby zrobić drogę na szczyt kopca. A tam zrobić brukowany plac wokół kotwicy powstańczej, żeby to ładnie wyglądało. W tym samym czasie harcerze ustawiali krzyże w miejscach, gdzie walczyli i ginęli powstańcy. Na części z nich umieszczali tabliczki z imionami i nazwiskami, pseudonimami, a na innych opaski powstańcze” – wyjaśnił radny.
Dodał, że te krzyże później zebrano i ustawiono wzdłuż drogi na szczyt. „Przez lata te krzyże tam stały. Ludzie przynosili i palili znicze” – przekazał. Dodał, że krzyże, które narażone były na złe warunki atmosferyczne, były wymieniane przez dzielnicę na nowe.
„Po modernizacji parku i kopca krzyże zniknęły” – powiedział radny Radosław Sosnowski. Radny Sosnowski uważa, że to jest skandaliczna decyzja, a krzyże powinny wrócić na swoje miejsce.
O tym, że zniknęły krzyże informowała również nasza redakcja, co ciekawe dziennikarze z tzw. wolnych mediów tym tematem w ogóle nie były zainteresowane. Ale chyba najbardziej skandaliczna była decyzja Zarządu Zieleni, który tłumaczył to tak: „układ schodów został zmieniony i projekt nie uwzględniał ponownego montażu krzyży” . Zatem należy zapytać jakim prawem pracownicy urzędu odpowiedzialnego za zieleń zdecydowali o eliminacji krzyży z kopca?
Na szczęście po nagłośnieniu sprawy (w tym i przez naszą redakcję) na Kopiec Powstania Warszawskiego krzyże wróciły!
zdj. Symboliczne krzyże wzdłuż schodów prowadzących na Kopiec Powstania Warszawskiego na stołecznym Czerniakowie w 2021 r, fot. PAP/Andrzej Lange
Portal Warszawski. O krok do przodu