Wojsko powinno strzelać do agresywnych migrantów? Polacy niemal zgodni

Na początku czerwca media zostały zdominowane przez wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy, na której trwa kryzys migracyjny.  Śmierć młodego polskiego żołnierza broniącego granicy i wieść o zatrzymaniu żołnierzy po oddaniu przez nich strzałów ostrzegawczych w odpowiedzi na próbę nielegalnego przekroczenia granicy RP wywołały liczne kontrowersje i pytania o zachowanie armii w sytuacjach zagrożenia.  Czy żołnierze powinni móc swobodnie używać broni w sytuacji zagrożenia? Tak odpowiedzieli Polacy.

Żołnierze powinni strzelać?

IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” 7 i 8 czerwca na ogólnopolskiej próbie 1071 respondentów przeprowadził sondaż, w którym zapytano: „Czy żołnierze wojska polskiego stacjonujący na wschodniej granicy powinni używać broni w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów?”.

Wyniki sondażu były niemal jednoznaczne. Aż 85,7 proc. badanych odpowiedziało twierdząco (57,8 proc. powiedziało, że zdecydowanie tak, a 27,9 proc., że raczej tak). Tylko 10,7 proc. było przeciwnego zdania (9,2 proc. odpowiedziało, że raczej nie, a 1,5 proc., że zdecydowanie nie). Reszta nie miała zdania. Aprobatę dla użycia broni wyrazili przede wszystkim mężczyźni (88 proc.), osoby co najmniej 50-letnie (90 proc.) oraz mieszkańcy małych miast (91 proc.).

Tarcza Wschód jako rządowa odpowiedź na kryzys migracyjny

Zapowiedzianą przez rząd odpowiedzią na kryzys migracyjny ma być program „Tarcza Wschód” o wartości około 10 mld zł, realizowany w latach 2024–2028. Według planów obejmie on przygotowanie umocnień do obrony terenów przy granicy z Białorusią i Rosją.
Na wzmocnienie zdolności przeciwzaskoczeniowych złoży się budowa systemu wykrywania i ostrzegania opartego na sieci stacji bazowych, utworzenie wysuniętych baz operacyjnych oraz budowa bunkrów i infrastruktury antydronowej. Ograniczenie mobilności przeciwnika będzie realizowane przez budowę rowów przeciwczołgowych, przygotowanie kamufletów do wysadzania dróg i mostów, pogłębianie rowów melioracyjnych oraz wzmocnienie naturalnych barier terenowych.

Zapewnienie wojsku odpowiedniej mobilności wymaga nagromadzenia konstrukcji mostowych, przygotowania przyczółków z dojazdami, umocnienia brzegów i dróg dojazdowych oraz dostosowania nośności obiektów inżynieryjnych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa armii i ochrony ludności cywilnej zaplanowano budowę lekkich lub prefabrykowanych ukryć, podziemnych magazynów na środki bojowe oraz rozbudowę rejonów obrony.

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły