[NASZ NEWS] Nie będzie wejścia komornika do Biblioteki Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego

Cztery dni temu Portal Warszawski poinformował o złej sytuacji Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Pisaliśmy, że do siedziby przy ul. Zakroczymskiej 2, nie jak 5 jak błędnie podaliśmy, wszedł komornik. Dziś wiemy, że sytuacja stabilizuje się. Jesteśmy na dobrej drodze, aby dojść do porozumienia. Nikt nie chce nam zrobić krzywdy i brutalnie likwidować biblioteki wyrzucając zabytki na przysłowiowy bruk – taką odpowiedź dostaliśmy od WTM. Przypomnijmy, że  do najcenniejszych części zbioru WTM należą spuścizny kompozytorskie (m.in. Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Zygmunta Noskowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Stefaniego), prywatne kolekcje (m.in. Józefa Sikorskiego, Adama Münchheimera, Jana Karłowicza), listy (m.in. Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Zygmunta Noskowskiego). Ponadto, Biblioteka posiada podstawową literaturę na temat muzyki oraz wydawnictwa pedagogiczne.

Dlaczego w ogóle wszedł komornik?

Oto zapytaliśmy Warszawskie Towarzystwo Muzyczne.

Wiadomo, z jakich powodów pojawia się komornik. Wiadomo również że nikt celowo nie dąży do sytuacji, aby bezcenne mienie uległo zniszczeniu lub likwidacji. Jesteśmy stowarzyszeniem, nie mamy stałej subwencji ze strony MKiDN ani z Miasta. Wszystkie środki na działalność Biblioteki (w tym czynsz, prąd, ochronę, monitoring etc), musimy wypracować sami lub pozyskać w formie dotacji. Na poszczególne projekty. Informacje, które pojawiają się w internecie często nie przedstawiają faktów, a jedynie poglądy osób, które nie są z nami powiązane: mamy dobrą relację z Miastem, rokrocznie uzyskujemy stamtąd dotacje, m.in. na opiekę i konserwację zabytkowego zbioru.

Jeszcze słowo sprostowania: Biblioteka, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego zajmuje lokal o powierzchni niecałych 120 m2, znajdujący się na parterze kamienicy przy ul. Zakroczymskiej 2. Pozostała część budynku to mieszkania, z którymi nie mamy nic wspólnego – odnoszę wrażenie, że informacje pojawiające się w internecie sugerują, że Biblioteka to cały budynek – a nie jest to prawdą.

I informacja z ostatniej chwili: nie będzie wejścia komornika do Biblioteki w dniu 12 czerwca.

Pozdrawiam serdecznie. Monika Kos-Nowicka, Główny Specjalista w Dziale Promocyjno-Koncertowym

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły