Na świecie już 16-latkowie głosują w wyborach. Czy taki pomysł spodobałby się Polakom?

Prawo wyborcze w Polsce mają osoby, które ukończyły 18 lat. W Niemczech ostatnio obniżono wiek wyborczy do 16 roku życia w przypadku wyborów do PE, co pozwoli wielu młodym osobom na wzięcie udziału w głosowaniach na kandydatów do Europarlamentu. Czy Polacy byliby skłonni zaakceptować udzielenie prawa głosu już 16-letnim dziewczętom i chłopcom? Sprawdziła to „Rzeczpospolita”. Chociaż na razie ustalenie minimalnego wieku osób z prawem do zagłosowania na kandydata do Parlamentu Europejskiego (PE) pozostaje w gestii państw członkowskich, niewykluczone, że z czasem UE będzie dążyć do ujednolicenia przepisów.

Młodzież ma głos

W ostatnich latach pojawiają się postulaty, aby wiek biernego, a nawet czynnego prawa wyborczego, obniżyć do 16 lat.
Oprócz Niemiec, gdzie młodzi mogą głosować na polityków startujących do PE, liberalnie do kwestii wieku wyborczego podeszły np. Austria, Malta oraz Belgia.

„Rzeczpospolita” postanowiła sprawdzić, jaki jest stosunek polskiego społeczeństwa do obniżenia wieku uprawniającego do głosowania na kandydata. Sondaż przeprowadzony przez SW Research wykazał, że jedynie 20,5 proc. badanych w przypadku wieku czynnego prawa wyborczego popiera obniżenie go do 16 lat. Przeciwko opowiedziało się 67,1 proc. respondentów. Reszta nie miała zdania.
Jak skomentowała dla gazety Wiktoria Maruszczak z SW Research, częściej przeciwne takiej zmianie są kobiety (71 proc.), badani w wieku 35–49 lat (71 proc.) oraz respondenci z wykształceniem wyższym (70 proc.). Przekrój wieku osób najbardziej przeciwnych głosowaniu przez 16-latków sugeruje, że są to rodzice, którzy wiedzą, jakim poziomem wiedzy ogólnej teoretycznej (politycznej czy ekonomicznej), ale również wiedzy życiowej, dysponują ich pociechy.

Wygląda na to, że polskie społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe na taką zmianę, w przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich.

zdj. canva

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły