Dzwoni do ciebie nieznany numer? Tym razem to nie oszust, lecz…

Posiadacze telefonów, zarówno na abonament, jak i na kartę, mogą nagle otrzymać połączenie od nieznanego numeru. Często po odebraniu takiego telefonu usłyszą pytania dotyczące abonamentu, operatora komórkowego, a nawet zarobków. O co w tym chodzi? Czy to oszustwo?

Halo, kto dzwoni?

Z nieznanego numeru zwykle dzwoni ankieter przeprowadzający badanie rynku teleoperatorów. Te ankiety są jednymi z najczęściej przeprowadzanych przez firmy badawcze. Ankieter może zadzwonić więcej niż raz w ciągu kilku miesięcy i spytać o różne aspekty korzystania z komórki. Na początku rozmowy ankieter informuje, że rozmowa jest nagrywana, a badanie potrwa około 8–10 minut. Jeśli wyrazimy zgodę na udział, zaczyna się seria pytań.  Najpierw padają pytania o sposób opłacania telefonu – czy jest to abonament, czy doładowania. Następnie trzeba wskazać operatora komórkowego i ocenić jego usługi. Zazwyczaj rozmówca ocenia usługę w pięciostopniowej skali: od bardzo źle, przez źle, średnio i dobrze, na bardzo dobrze skończywszy. Czasami dodatkowo pojawiają się pytania dotyczące częstotliwości korzystania z konkretnych usług.

Pod koniec rozmowy ankieter może zapytać o ogólne dane na temat rozmówcy: o wiek, płeć, widełki zarobków czy miejsce zamieszkania. Uczciwy ankieter nie pyta o PESEL ani nie pozyskuje informacji z naszego dowodu osobistego.
Czasami ankieterzy proponują rozmówcy zarobek poprzez wzięcie udziału w kolejnych badaniach na platformie badawczej. Aby skorzystać z tej oferty, trzeba zazwyczaj podać adres e-mailowy.

Udział w takich ankietach może być ciekawym doświadczeniem, a czasami także sposobem na dorobienie paru groszy do domowego budżetu. Warto jednak za każdym razem bezwzględnie zachować szczególną ostrożność i nie podawać żadnych danych wrażliwych, jeśli nie jesteśmy stuprocentowo pewni, z kim rozmawiamy. Oczywiście, jeśli nie jesteśmy zainteresowani, zawsze możemy odmówić udziału w badaniu.

zdj. canva

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski