[VIDEO] „Ukraińcy wchodzą sobie na pomnik Powstania Warszawskiego”

Pomnik upamiętnia Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Polskę Niemcom, zorganizowane przez Armię Krajową (siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego) w ramach akcji „Burza”. W czasie powstania zginęło około 20 tys. powstańców i ok. 180 tys. ludności cywilnej. Po upadku powstania Niemcy pozostałych mieszkańców wypędzili i przystąpili do akcji planowego wyburzania i palenia Warszawy.

Pomnik stoi na wschodniej stronie pl. Krasińskich, na tle gmachu Sądu Najwyższego

Monumentalny obiekt na który składa się wielkoformatowa kilkuczęściowa rzeźba, głównie z brązy i granitu; 21 słupów łączonych u góry o wymiarach: 154 x 154 cm (wysokości ok. 10 m),- tworzących tło oraz mur z cegły. Dynamiczna rzeźba składa się z dwóch elementów: tzw. „zrywu” – ponadnaturalnej wielkości żołnierze wybiegający spod monumentalnego betonowego pylonu, symbolizującego początek Powstania oraz „epilogu”, wyobrażającego powstańców stojących nad zejściem do kanałów – symbolizującego koniec powstania na Starym Mieście i ewakuację kanałami. Na tyłach części „zryw” znajdują się płaskorzeźby plakatów podziemia z okresu II wojny światowej, ordery wojenne oraz tablica pamiątkowa z informacjami o projektancie pomnika i komitecie jego budowy oraz dużych rozmiarów znicz.

Na tablicy czytamy: „POMNIK POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944 / WG.PROJEKTU PROF.ART.RZEŹB WINCENTEGO KUĆMY / I INŻ.ARCH. JACKA BUDYNA / WYBUDOWAŁ SPOŁECZNY KOMITET BUDOWY POMNIKA / KTÓREMU PRZEWODNICZYŁ / GEN.BRYG. JAN MAZURKIEWICZ „RADOSŁAW„ / I PROF.DR JAN KAROL KOSTRZEWSKI / POMNIK ZOSTAŁ POŚWIĘCONY I ODSŁONIĘTY / 1 SIERPNIA 1989 R./ W 45 ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO” Na włazie: „CHWAŁA BOHATEROM”.

Pomnik powstał praktycznie w całości z pieniędzy prywatnych, dziś okazuje się, że jest miejsce zabaw i uciech ukraińskich dzieci.

 

 

Film można zobaczyć TUTAJ.

 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski