Dokładnie 30 stycznia 2023 roku opublikowaliśmy artykuł pod tytułem Pomnik Bandery w Warszawie? Jak uniknąć opłat za zakwaterowanie w Polsce? – rady Ukrainki mieszkającej w Polsce. „Jestem jedną z wielu dumnych i niezależnych Ukrainek mieszkających w Polsce. Zapewne chcielibyście żebyśmy zostali spolonizowani i żebyśmy zapomnieli o własnej historii. Nie pozwolimy wam na to! Dzisiaj po wielu wiekach upokorzenia wstajemy z kolan. Nasza wiara w Ukrainę, w jej 1200-letnią historię i jej bohaterów narodowych jest silna jak nigdy dotąd. Będziemy bronić naszych wartości, zasad i tradycji. Bandera będzie sławiony na cały świat, a wasze dzieci wreszcie poznają o nim niezafałszowaną przez was historię. Pozdrawiam” – czytamy w nim między innymi.
Od słów do czynu?
Ruszyła właśnie zbiórka na zrzutka.pl, w której czytamy:
Celem niniejszej zbiórki jest wybudowanie w Warszawie pomnika Stepana Bandery. Rosyjska próba unicestwienia narodu ukraińskiego to nie tylko bomby rzucane na miasta i wsie, morderstwa i rabunki, ale deptanie i metodyczne niszczenie tożsamości narodowej i dumy z posiadania wolnego państwa. Wyrazem tożsamości każdego narodu jest pamięć o bohaterach, a jej materialnym wyrazem pomniki im stawiane. Polacy mają teraz okazję pomóc Ukraińcom zachować nie tylko życie i zdrowie ale i ich tożsamość narodową. Dzięki zebranym funduszom będziemy mogli przeprowadzić cały proces postawienia pomnika i zagospodarowania przestrzeni wokół niego, zaczynający się od określania założeń projektowych, a dalej:
· zamówienie projektu pomnika,
· opracowywanie informacji historycznych dotyczących osoby Stepana Bandery, oraz informacji dotyczących budowy pomnika, a także sposobu eksponowania tych informacji i promocji w przestrzeni publicznej,
· uzyskiwanie niezbędnych zgód i pozwoleń organów,
· zamawianie wykonawstwa pomnika i zlecanie przeprowadzania budowy,
· zakończenie i rozliczanie budowy,
· przygotowywanie uroczystości odsłonięcia pomnika, na którą już dziś zapraszamy wszystkie osoby wspomagające zbiórkę.
Na zdjęciu: Stepan Bandera. Pomnik we Lwowie, autorstwa rzeźbiarza Mykoły Posikiry i architekta Mychajła Fedyka.
Z bazy REGON wynika, że to mają siedzibę w Warszawie na ul. Strzeleckiej 31. Gdzie jest ABW? – pyta internauta o nicku Jan Długosz.
Komentarz
Od paru tygodni nasza redakcja obserwuje dziwne ruchy na naszej stronie, a dokładnie zainteresowanie naszym artykułem sprzed roku. To się zdarza, ale niezbyt często. Od paru dni też dostajemy na naszą skrzynkę dziwne zakodowane informację w języku ukraińskim, które od razu trafiają do kosza. Prawdą też jest, że zbiórka opiewa na dość potężną sumę bo aż na 1 500 000 pln a jak na razie są tylko 3 wpłaty na kwotę 14 złotych.
I tak codziennie od paru tygodni…
Czekamy i obserwujemy.
Portal Warszawski. O krok do przodu