[NASZ NEWS] Białołęcki dąb Robert został jednym z 16 finalistów ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku 2024”

Dokładnie trzeciego marca tego roku informowaliśmy, że w czerwcu Robert z Lewandowa powalczy o Mistrzostwo Polski – tytuł Drzewa Roku 2024 w konkursie organizowanym przez Klub Gaja. Ten monumentalny dąb niedawno zdobył tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023. Jest też jedynym pomnikiem przyrody rosnącym na terenie wschodniej Białołęki.

Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku

Organizowany od 14. lat przez Klub Gaja konkurs Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, polskiej kultury i historii. W tym roku w finale konkursu znalazły się wiekowe dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza.

Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 40 zgłoszeń ulubionych przez społeczności lokalne drzew z całej Polski. Kolejny etap konkursu odbędzie się już w czerwcu, kiedy to podczas internetowego plebiscytu wyłonimy Drzewo Roku 2024. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku.

– Tradycyjnie otrzymaliśmy zgłoszenia od społeczności lokalnych, które doceniają znaczenie przyrody dla mieszkańców, nie tylko ekologiczne, ale i kulturowe. To jest bardzo ważna funkcja naszego konkursu. Uzmysławiać jak ważne są drzewa dla tradycji i historii miejsca. Drzewa są symbolicznymi budowniczymi mostów pomiędzy ludźmi i środowiskiem naturalnym. Dostrzeżenie drzew nie tylko jako producentów tlenu zmienia zwykle nasze ludzkie widzenie otaczającego nas świata. Pojawia się zachwyt, wdzięczność i szacunek. Dziękuję wszystkim zgłaszającym drzewa do tegorocznej edycji konkursupowiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Białołęcki dąb Robert został jednym z 16 finalistów ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku 2024”

Już w czerwcu rozpoczyna się internetowe głosowanie, które potrwa przez cały miesiąc. Dąb, nazwany przez mieszkańców Robertem, to ponad 350-letni senior, który rośnie na Lewandowie w sąsiedztwie stadniny koni i szkoły podstawowej. Jest jedynym pomnikiem przyrody na wschodniej Białołęce!

Już od czerwca będzie można głosować na stronie: https://drzeworoku.pl

 

 

 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły