[VIDEO] Kościół będzie mieć nowego świętego. Tak wygląda jego ciało po 18 latach

Oficjalny spis wszystkich świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego wielokrotnie był uzupełniany. Na kartach ostatniego wydania Martyrologium Romanum z 2004 roku odnajdujemy 13 539 świętych i błogosławionych. Doliczając kanonizacje i beatyfikacje z ostatnich lat ich liczba wynosi obecnie ok. 15 tys. Do tego grona dołącza młody włoski chłopiec, Carlo Acutis. A na końcu artykułu wizytówka świętego – nie poddające się rozkładowi ciało. To samo „przydarzyło się” między innymi św. Andrzejowi Boboli, patronowi Polski. Gdy bolszewicy zajęli Połock, spustoszyli klasztor, w którym był grób sławnego jezuity, wydobyli jego trumnę i próbowali zniszczyć zwłoki. Kiedy okazało się, że ciało Boboli nie uległo rozkładowi, ani nie rozsypało się podczas rozbijania trumny, wysłali je jako curiosum do Moskwy, do Muzeum Higienicznego.

Kim był?

Był Włochem, ale urodził się w Londynie 3 maja 1991 roku, gdzie wówczas przebywali jego rodzice Antonia i Andrea Acutisowie. Chrzest Carla odbył się już 18 maja, a więc dwa tygodnie po narodzinach. Z tej okazji pani Antonia zamówiła tort w kształcie baranka. Była to niejako zapowiedź, że jej malutki synek po przyjęciu chrztu dostał się pod najlepszą opiekę Jezusa – Dobrego Pasterza. Carlo był niezwykłym dzieckiem, a rodzice i dziadkowie uważali go za wyjątkowo uzdolnionego chłopca. Podobno swoje pierwsze słowa, wymówił mając kilka miesięcy, a jako sześciolatek zafascynował się programowaniem i montowaniem filmów. Była jednak taka rzecz, która bez wątpienia wyróżniała Carla spośród innych dzieci: jego niezwykła pobożność. Gdy Carlo miał cztery latka, przyśnił mu się zmarły dziadek, który poprosił go, by modlił się za wszystkie dusze w czyśćcu, w tym za niego. Mały Carlo bardzo przejął się tą prośbą i od tej pory codziennie wspominał w modlitwie wszystkich tych, którzy jeszcze czekają na możliwość spotkania z Bogiem.

Był zwykłym chłopakiem. Lubił biegać i grać w piłkę, fascynowały go komputery i nowe technologie. Uwielbiał zwierzęta, więc hodował i psy, i koty, i rybki. Chodził do zwykłej szkoły i miał zwyczajnych kolegów. A jednocześnie wspierał imigrantów, których spotykał w Mediolanie. Przekazywał im między innymi śpiwory oraz jedzenie, które kupował z własnego kieszonkowego. Po swoich lekcjach pomagał w nauce młodszym kolegom i tworzył strony internetowe dla parafii oraz różnych projektów, w tym dla wolontariatu prowadzonego przez Instytut Leona XIII.

Zaprojektował kilka wystaw multimedialnych, z których najsłynniejsza jest ta poświęcona cudom eucharystycznym. W samych Stanach Zjednoczonych pokazano ją w ponad 10 000 parafii. Między innymi dlatego nazywany jest Bożym influencerem. Stronę miracolieucaristici.org odwiedza miesięcznie nawet 100 tysięcy osób, jest ona dostępna także w języku polskim. To jednak nie wszystkie osiągnięcia „błogosławionego informatyka”. Na oficjalnej stronie poświęconej Carlowi carloacutis.com znajdują się trzy inne opracowane przez niego witryny internetowe: apparizionimadonna.org (Objawienia Maryi Panny), InfernoPurgatorioParadiso (Piekło Czyścieć Raj) oraz AngeliDemoni (Anioły i Demony).

Choroba

Jego aktywne życie niespodziewanie przerwała choroba. Początkowo myślano, że to zwykłe przeziębienie, jednak jego stan zdrowia szybko się pogarszał. Gdy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego ostra białaczkę szpikową. Mózg Carla przestał funkcjonować 11 października 2006 roku, a jego śmierć stwierdzono 12 października, 72 godziny po postawieniu diagnozy.

Proces beatyfikacyjny Carla rozpoczął się w diecezji mediolańskiej w 2013 roku. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Wydarzył się on w Brazylii. Dotyczył chłopca, który urodził się z wadą trzustki. Powodowała ona ogromne problemy z trawieniem, dziecko mogło przyjmować tylko płyny i zmagało się z nieustannym bólem. Jedyny ratunek stanowiła operacja, ale była ona obciążona ogromnym ryzykiem. Poznawszy historię chłopca, o. Marcelo Tenorio, proboszcz parafii św. Sebastiana w Campo Grande, rozpoczął publiczną nowennę, prosząc o wstawiennictwo Carla. Matka Carla przesłała mu golf syna poplamiony jego krwią. Po modlitwie i błogosławieństwie dziecko, które od razu poczuło się lepiej. Trzeciego dnia nowenny mały pacjent był już w domu i jadł, a trzustka nie miała żadnych śladów choroby. Dziecko do dzisiaj jest zdrowe.

Carlo Acutis został beatyfikowany 10 października 2020 roku w Asyżu, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 12 października. 23 maja 2024 papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem błogosławionego, co otwiera drogę do jego kanonizacji. Jego ciało spoczywa w Asyżu. Tak wygląda 18 lat po śmierci.

 

 

 

 

 

Portal Warszawski. O krok do przodu

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły